O minune născută în Maramureș: Părintele Irineu Bârle și fiul său de suflet, Moise, primul avocat african din județ - 1 oră în urmă
Mesajul Preasfințitului Părinte Iustin cu prilejul aniversării zilei de naștere a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României - 1 oră în urmă
Flykick Team Baia Mare, rezultate foarte bune la Cupa României la înot de la Târgu Mureș - 2 ore în urmă
Măriuca Verdeș și Grupul Rădăcinilor Străbune au reprezentat Maramureșul la Festivalul „Dor Bucovinean” - 2 ore în urmă
Universul liric al Corneliei Ciocotișan: Volumul „La pas prin viață” a fost lansat la Baia Mare - 2 ore în urmă
Patriarhul Daniel, liderul spiritual al Bisericii Ortodoxe Române, celebrează împlinirea vârstei de 75 de ani - 3 ore în urmă
CSM Baia Mare a cucerit 14 medalii la Cupa României de la Târgu Mureș - 14 ore în urmă
Țara Lăpușului găzduiește Ziua Națională a Maramureșului – Festivalul Internațional al Identității Tradiționale - 18 ore în urmă
Spațiu de popas amenajat la Izvorul Cerduța din Băița pentru cei care vin după apă - 18 ore în urmă
Mănăstirea Chiuzbaia găzduiește o nouă serie de tabere pentru copiii și tinerii din Protopopiatul Ortodox Baia Mare - 18 ore în urmă
1 august – un simbol al luptei naționale românești
Astăzi, 1 august 2025, se împlinesc 190 de ani de la nașterea lui Gheorghe Pop de Băsești (1835–1919), una dintre cele mai respectate personalități politice și culturale din istoria românilor ardeleni și un nume legat puternic de identitatea Maramureșului.
Născut la 1 august 1835, în localitatea Băsești – pe atunci parte a comitatului Sălaj, azi în județul Maramureș –, Gheorghe Pop de Băsești a fost un patriot înflăcărat, un lider al luptei pentru drepturile românilor din Transilvania în timpul dominației austro-ungare și președinte al Marii Adunări Naționale de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, unde s-a decis Unirea Transilvaniei cu România.
A condus Partidul Național Român și a fost una dintre vocile importante ale mișcării memorandiste, militanți care cereau recunoașterea drepturilor românilor din Imperiul Austro-Ungar. Pentru curajul său, a fost condamnat la închisoare în 1894, împreună cu alți lideri ai românilor transilvăneni.
Gheorghe Pop de Băsești a fost nu doar un politician, ci și un om de cultură și generozitate, care și-a donat averea în sprijinul educației și culturii românești. A murit la începutul anului 1919, puțin după realizarea idealului său de-o viață: România Mare.
În memoria sa, în localitatea Băsești funcționează Casa memorială Gheorghe Pop de Băsești, iar instituții culturale și străzi din mai multe orașe din țară îi poartă numele.
Vasile Petrovan











