Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 7 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 9 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 11 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 11 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 13 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 13 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 14 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 14 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 14 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 14 ore în urmă
La Muzeul Satului: Copilașii au avut ocazia să își creeze propriile brățări și broșe și au descoperit din tainele croșetatului și ale împletitului
Ziua de azi, 23 iulie, a adus un nou atelier la Muzeul Satului din Baia Mare. De această dată, copilașii prezenți s-au bucurat de prezența a trei meșteri populari – Ana Mețenti, Maria Brete și Viorelia Butcure.
„Am petrecut și astăzi o zi minunată alături de copiii participanți la atelierele de vacanță la muzeu.
Ghidați cu răbdare și pricepere de harnicele meșterițe populare, doamna Ana Mețenti, doamna Maria Brete și doamna Viorelia Butcure, aceștia au avut ocazia să își creeze propriile brățări și broșe și să învețe din tainele croșetatului și ale împletitului.
Chiar dacă pentru cei mai mulți a fost prima experiență de acest fel, s-au descurcat de minune, fiecare reușind să-și creeze câte un suvenir pe care să-l poarte cu drag.
Pe lângă activitățile creative, cei mici au aflat lucruri esențiale despre cum să se protejeze în caz de pericol, prin intervenția Lt.col. Radu Vasile Nicolae și Plt. Toth Attila, reprezentanți ai Inspectoratului de Jandarmi Județean „Pintea Viteazul” Maramureș.
Activitatea a fost supravegheată, și de această dată, de voluntara Donca Oana de la Crucea Roșie, căreia îi mulțumim cu recunoștință pentru implicare și dedicare!
A fost o zi plină, în care s-au împletit armonios valorile culturale cu cele educaționale. Mulțumim tuturor celor implicați!”, transmit reprezentanții Muzeului.
















