Lukoil pleacă, vin americanii - 18 minute în urmă
S-a semnat contractul de finanțare pentru realizarea Centrului Respiro din Baia Mare - 2 ore în urmă
Baia Mare o susține pe Anamaria Marc în competiția lui Mihai Trăistariu - 2 ore în urmă
„CATANE”, comedia multipremiată în regia Ioanei Mischie, proiectată la Baia Mare și Sighetu Marmației în prezența actorilor Flavia Hojda și Pavel Ulici - 3 ore în urmă
Rezultate foarte bune obținute de lucaciști la Concursul Național Interdisciplinar „Formidabilii” - 3 ore în urmă
Accident cu un excavator și un microbuz în Mara. Două persoane au fost transportate la spital - 3 ore în urmă
O nouă extragere în campania „Hai cu busul!” - 5 ore în urmă
Oaspeți de seamă vin la Baia Mare: Dumitru Constantin Dulcan și Alexandru Vlad Ciurea, într-un dialog moderat de Florentina Fântânaru - 5 ore în urmă
29 ianuarie 1886, ziua în care s-a născut automobilul - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 29 ianuarie 2026 - 7 ore în urmă
Iulia Vlad, tânăra cu voce de înger și un talent înnăscut
Iulia Ioana Vlad este o tânără în vârstă de 18 ani, elevă la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” din Baia Mare, care a cucerit, cu talentul său muzical atât scenele din România, cât și pe cele din străinătate, în cadrul numeroaselor festivaluri-concurs de folclor.
Cea mai recentă realizare a Iuliei este câștigarea Premiului Special în cadrul Festivalului Concurs Național „Florica Ungur”, pe a cărui scenă a cântat acompaniată de Orchestra „Rapsodia Bihoreană”, condusă de Liviu Buțiu.
„Am mai participat la acest festival și în urmă cu doi ani, unde am obținut premiul 3. A fost primul meu concurs important… am avut foarte mari emoții deoarece în juriu se aflau personalități cunoscute ale folclorului.
Anul acesta m-am bucurat, din nou, de un premiu frumos primit din partea Orchestrei „Rapsodia Bihoreană”, condusă de maestrul Liviu Buțiu. Fiecare concurs este important pentru mine, pentru că îmi dau seama ce înseamnă pentru dezvoltarea mea și le prețuiesc pe toate, indiferent de premii. Am învățat să fiu mulțumită de prestația mea, chiar dacă nu sunt recompensată.”, a declarat Iulia.
Iulia și-a început cariera muzicală de la o vârstă foarte fragedă, practicând canto- muzică ușoară la Palatul Copiilor din Baia Mare, sub îndrumarea prof. Adriana Diaconu timp de opt ani, participând la concursuri precum „Ursulețul de Aur”, „Miniursulețul de Aur” și Festivalul „Lira”. Ulterior, tânăra și-a dorit să exploreze un nou stil muzical, cochetând și cu muzica populară, în paralel.
„Am început orele de muzică populară la Școala Populară de Artă sub îndrumarea doamnei Diana Cârlig, dar și a doamnei Bob Zăiceanu Mihaela. Cu ea făceam și muzică populară pentru că voiam să le îmbin și am reușit până la un moment dat, dar mi-am dat seama că mă fascina mai mult muzica populară, folclorul, cultura și tot ceea ce înseamnă tradiția românească. În prezent mai cânt și muzică ușoară la evenimente, în special, dar mă axez pe muzica populară și vreau să îmi fac o carieră din asta.”, a povestit tânăra.
Tradiția joacă un rol esențial în viața Iuliei, întrucât consideră că aceasta ne dă identitate, consolidându-ne rădăcinile și ne ajută să ne amintim de unde am plecat, de ceea ce înseamnă strămoșii noștri și familia noastră.
„M-a fascinat tradiția încă de la prima melodie învățată și chiar nu credeam, deoarece m-am opus foarte mult să învăț muzică populară. Părinții mei m-au îndrumat pe această cale, tatăl meu fiind din Săliștea de Sus, un oraș cu foarte multe tradiții unde lumea chiar păstrează tradițiile și iubește să îmbrace portul popular, să meargă la biserică, să cânte melodiile bătrânești.
Prima melodie pe care am învățat-o este <<Nime-n lume nu se-nșală>> din repertoriul fraților Petreuș, cu care am obținut premiul întâi la primul meu concurs numit Muzica Pentru Toți, organizat de doamna profesoară Bob Zăiceanu Mihaela. Asta a reprezentat un impuls pentru mine să continui.”, a precizat Iulia.
Un model pe care Iulia îl urmează și admiră în domeniul muzical este regretata interpretă Titiana Mihali, din al cărei repertoriu autentic a preluat mai multe melodii pe care le-a cântat în cadrul concursurilor, spectacolelor sau emisiunilor la care a participat. Una dintre melodiile preferate ale tinerei este „Ia-ți mireasă ziua bună”.
Iulia Vlad este o persoană foarte credincioasă, valorile și învățăturile religioase fiindu-i insuflate de către familia sa încă din copilărie. Apropierea mai profundă de religie s-a realizat în urma înscrierii Iuliei la Corul de Copii „Gaudium”, coordonat de Părintele Adrian Dobreanu, astăzi paroh al Parohiei Săcălășeni.
Acolo, tânăra a îvățat mai multe despre tainele muzicii bisericești, având, totodată, o frumoasă colaborare cu Grupul Psaltic „Theologos”. Iulia a menționat că, împreună cu Grupul Psaltic „Theologos”, a lansat un album de pricesne care s-a bucurat de un real succes, fiind pasionată la un moment dat și de muzica psaltică.


Larisa Viragh















