Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 6 minute în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 27 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 16 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Guvernul obligă plata asigurării de sănătate pentru categorii până acum exceptate
În condițiile în care doar 1 din 3 beneficiari CASS contribuie efectiv la sistem, Guvernul României a publicat un proiect de lege prin care opt categorii de persoane vor fi obligate să plătească contribuția la asigurările sociale de sănătate (CASS), începând cu 1 septembrie 2025.
Vor plăti CASS:
– Persoanele aflate în întreținerea unui asigurat (soț, soție, părinți fără venituri);
– Persoanele persecutate politic în perioada regimului comunist;
– Beneficiarii indemnizației de șomaj;
– Persoanele aflate în concediu pentru creșterea copilului;
– Beneficiarii venitului minim de incluziune;
– Personalul monahal;
– Pacienții incluși în programele naționale de sănătate, cu excepția bolnavilor oncologici;
– Pensionarii cu pensii care depășesc 3.000 de lei – aceștia vor plăti o contribuție de 10% aplicată doar asupra sumei care depășește acest prag.
Proiectul este în consultare publică și urmează să fie dezbătut în Parlament. Autoritățile spun că măsura este necesară pentru sustenabilitatea sistemului sanitar.
Vasile Petrovan











