Marea Britanie și Spania se luptă cu un val fără precedent de gripă mutantă - 13 minute în urmă
Este oficial – Taxele cresc masiv din 1 ianuarie 2026 - 41 minute în urmă
Acțiune de colectare a deșeurilor textile în Baia Mare - 48 minute în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 2 ore în urmă
Feeria de Crăciun la LPS Baia Mare – gimnastică ritmică și emoții de sărbători - 3 ore în urmă
Concert de colinde la Muzeul Județean de Mineralogie din Baia Mare - 3 ore în urmă
Colinde maramureșene la Gala Fanatik: Grupul Vocal Maramureș, coordonat de prof. Monica Șandor, în premieră în Capitală - 3 ore în urmă
Cadou de aniversare: Adrian Gașpar a obținut trofeul Festivalului „Dorințelor din Globul Fermecat” - 4 ore în urmă
Școlile din Țara Lăpușului, reunite în cadrul Festivalului „Colind la Nașterea Domnului”, ediția a XIX-a - 4 ore în urmă
Asociația pentru Ambulanță Maramureș organizează o seară de magie la Casa de Cultură a Sindicatelor din Baia Mare - 4 ore în urmă
4 iulie – Dr. Ioana Cozmuța, inspirația zilei
Astăzi o celebrăm pe Dr. Ioana Cozmuța, cercetătoare de excepție, expertă în microgravitație și una dintre cele mai valoroase românce din industria spațială globală.

Născută în Baia Mare într-o zi de 4 iulie, cu visuri care au trecut de la stewardesă (din copilărie) la fizician (ca adolescentă), Ioana a traversat drumul științei cu o rigoare spectaculoasă: studii la Universitatea Babeș-Bolyai, cercetări postdoctorale la CALTECH și Stanford, iar timp de 15 ani, a lucrat la NASA – în proiecte ce țin de scuturi termice pentru misiuni spațiale, evaluarea riscurilor, inovație în microgravitație și parteneriate comerciale în domeniul cosmic.
În prezent, conduce compania sa din Silicon Valley – G-SPACE Inc., care folosește inteligența artificială pentru a dezvolta materiale și procese de fabricație adaptate mediului extraterestru.
Este membru al Academiei Internaționale de Astronautică, speaker TEDx, fondator și mentor pentru start-upuri din zona New Space, cu peste 200 de lucrări științifice și numeroase premii NASA, NSF și USAF.
Fiica jurnalistului Augustin Cozmuța, Ioana dovedește că inteligența, curajul și perseverența pot duce un vis din Baia Mare… până pe orbita viitorului.
Sursa Foto: E ZiarulTău
Vasile Petrovan















