În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 7 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 8 ore în urmă
In memoriam Antoniu Tiberiu Florian, sigheteanul omorât în Revoluția din decembrie 1989 - 9 ore în urmă
CSS Baia Sprie: rezultate impresionante la December Run 2025 - 9 ore în urmă
Elevii de la Liceul Internațional din Baia Mare, în vizită la Muzeul Tarnița din Băița - 10 ore în urmă
Parfumuri contrafăcute scoase la vânzare în parcare - 10 ore în urmă
Despre visul unei Filarmonici la Baia Mare - 10 ore în urmă
Daruri de la polițiștii de frontieră pentru familii cu probleme - 11 ore în urmă
Revoluția Română: 17 decembrie 1989, Timișoara. Ziua în care Ceaușescu a dat ordin să se tragă - 12 ore în urmă
Lăpușencele au adus „Mirosul Crăciunului” pe scena Teatrului Național din București - 12 ore în urmă
Copiii din Maramureș domină scena folclorică la București
Ansamblul „Hori și Joc” din Maramureș a strălucit cu adevărat în Capitală, demonstrând o performanță excepțională care a încântat publicul și juriul Festivalului Internațional Eurofolklore 2025. Micii artiști, adevărați ambasadori ai patrimoniului cultural maramureșean, au reușit să câștige toate cele trei premii majore ale competiției, o performanță rară și deosebit de valoroasă.

Condus de profesoara coregraf Maria Seraz, Ansamblul Folcloric „Hori și Joc” de la Palatul Copiilor Baia Mare a reprezentat cu mândrie tradițiile autentice ale folclorului local în fața unei audiențe exigente, atât la festival, cât și în vizitele oficiale pe care le-au făcut în București. Printre momentele memorabile se numără vizita la Palatul Parlamentului, unde au aflat detalii fascinante despre cea mai mare clădire din Europa, dar și întâlnirile cu reprezentanții Patriarhiei Române și ai Primăriei Sector 1, care le-au apreciat valoarea artistică și culturală.


Culminarea acestei aventuri a fost obținerea a trei titluri internaționale – locul 1 pentru solist vocal, locul 1 pentru ansamblu și locul 1 pentru excelență artistică.



Teodora Dănțăușa, solista ansamblului, a exprimat recunoștința pentru această reușită remarcabilă: „Aceste premii sunt rodul muncii și pasiunii noastre. Mulțumesc profesorilor Maria și Marcel Seraz pentru devotamentul lor și colegilor pentru susținere. Suntem mândri că am putut duce mai departe frumusețea folclorului maramureșean.”

Această performanță nu doar că aduce glorie Maramureșului, dar confirmă și talentul, seriozitatea și dăruirea cu care acești copii duc mai departe tradițiile strămoșești, făcând o impresie de neuitat în inima Capitalei.
Vasile Petrovan
















