Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 10 minute în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 31 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 16 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Când moartea e o știre falsă
În această dimineață, România s-a trezit cu o veste care a lovit ca un trăsnet: celebrul neurochirurg Leon Dănăilă a murit! Informația, transmisă de Societatea Română de Chirurgie Cardiovasculară printr-un comunicat semnat de dr. Horațiu Moldovan, a fost imediat preluată de presa națională. Redacțiile au difuzat „știrea” fără ezitare, iar rețelele sociale s-au umplut de mesaje de condoleanțe și regret. Un singur detaliu lipsea: adevărul.
La câteva ore după acest haos mediatic, Leon Dănăilă însuși a intervenit, cu o postare calmă, lucidă și plină de autoironie:
„Am aflat cu surprindere (și un pic de umor negru) că circulă o știre falsă despre moartea mea. Vreau să vă asigur personal că sunt bine, sănătos și foarte viu. Nu știu de unde a pornit această dezinformare, dar vă mulțumesc tuturor celor care v-ați îngrijorat sau ați trimis mesaje. Apreciez grija voastră. Vă rog să nu dați mai departe astfel de știri neverificate. Într-o lume în care veștile circulă cu viteza luminii, adevărul are nevoie de sprijinul nostru.”
Această farsă tragică, deși nedorită, a devenit un caz-școală despre cum se nasc și cum se propagă știrile false, chiar și în cele mai oficiale canale de comunicare.
Cum a fost posibil ca o informație atât de gravă, fără nicio confirmare directă de la familie sau de la un spital, să ajungă pe fluxurile agențiilor de presă și apoi în casele românilor? Răspunsul e simplu și terifiant: reflexul de a fi primul a învins obligația de a fi corect.
Jurnaliștii au preluat o sursă aparent credibilă, un comunicat al unei societăți medicale, semnat de o persoană cu autoritate. Nu a mai existat niciun filtru. Nu s-au făcut verificări. Știrea a fost publicată și, în câteva minute, a devenit „realitate” pentru mii de oameni.
Dacă un om precum Leon Dănăilă, respectat, cunoscut și activ, poate fi „declarat mort” de presă și societăți oficiale fără nicio confirmare, atunci oricine poate deveni subiectul unei minciuni colective. Totul se reduce la un lanț fragil de încredere și responsabilitate: cine comunică, cine verifică și cine publică.
Vasile Petrovan











