7 mai 1986, când Steaua București a devenit regina Europei - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 7 mai 2026 - 1 oră în urmă
Omul potrivit la locul potrivit - 12 ore în urmă
„Copiii, florile Europei” – expoziție la Biblioteca Județeană - 13 ore în urmă
A murit Iosif Boda, fost consilier prezidenţial, ambasador şi deputat - 13 ore în urmă
Serghei și Anisia au spus „Da” - 14 ore în urmă
Pantofi cu toc pentru o ținută casual-chic: 8 combinații de ținute pe care să le încerci - 15 ore în urmă
Când este indicată operația de colecist? Semnele care arată că ai nevoie de operație - 15 ore în urmă
Sfaturi utile pentru a evita capcanele creditelor rapide online - 15 ore în urmă
Rezultate deosebite pentru două eleve de la Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș, în cadrul concursului județean „Magia Cuvintelor” - 15 ore în urmă
Noi rezultate remarcabile: Raluka Matei a urcat de două ori pe podium în același turneu
În perioada 24 – 26 mai, în Bistrița s-a desfășurat Circuitul Național FRT AQUAVIA, „Trofeul Poarta Transilvaniei” pentru categoriile 14 ani fete și băieți. La competiție au participat sportivi din toată țara, sportivi bine pregătiți dornici de-a juca un tenis frumos, la nivel avansat.
Sportiva Raluka Matei din Tăuții Măgherăuș a avut din nou un parcurs hotărât, ascendent și după o semifinală la simplu emoționantă, cu răsturnări abrupte de scor (condusă cu 3 6 în primul set și 2 5 în setul doi, câștigă meciul în decisiv cu 6 3), ea ajunge finalistă la simplu fete.
Împreună cu partenera de joc, sportiva Sofia Stoica, Raluka a jucat o finală spectaculoasă la dublu împotriva unei echipe hotărâte, care a luptat până la ultimul punct în forță, cu multă determinare și curaj, echipă formată din două sportive bine clasate și puternice.
În final echipa Raluka Matei & Sofia Stoica au reușit să ajungă campioane la dublu fete în Circuitul AQUAVIA.
Pentru tăuțeanca Raluka Matei a fost primul Circuit Național în care ajunge finalistă și campioană și asta îi dă încredere și o motivează.
Acest parcurs frumos nu ar fi fost posibil fără echipa care o pregătește și o susține, și căreia Raluka îi mulțumește cu respect:
antrenor prof. Marius Babiciu,
psiholog sportiv Flavia Hossu,
preparator fizic Cătălin Stanciu,
sparring partner Sergiu Rob.
Sincere felicitări!


Citește și
Raluka Matei din Tăuții Măgherăuș, dublă campioană într-un singur weekend







