O nouă reușită în cadrul Academiei Minaur Baia Mare: Bledea Iulia a devenit antrenor licențiat, consolidându-și activitatea în pregătirea copiilor. - 27 minute în urmă
Canibalism în Ungaria: brancardierul a recunoscut că a colectat și consumat rămășițe umane - 44 minute în urmă
Semnal de alarmă: Nu lăsați copiii singuri în autoturism în perioadele cu temperaturi ridicate! - 1 oră în urmă
A murit Vasile Deac „Moșu”, fost primar al comunei Bogdan Vodă - 1 oră în urmă
Se împlinesc 8 ani de la hirotonia Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul în demnitatea de Arhiereu-vicar - 3 ore în urmă
Obiceuri, credințe, tradiții și superstiții de Sânziene - 3 ore în urmă
24 iunie, ziua în care Sânzienele, Credința și Ia românească se întâlnesc - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 24 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 14 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 17 ore în urmă
Tinerii Parohiei Ortodoxe Dumbrăvița, sub coordonarea părintelui Bogdan Ciocotișan, au câștigat Marele Premiu la faza eparhială a Concursului Național Catehetic
Joi, 17 aprilie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, a avut loc evaluarea Concursului Național Catehetic „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credințe – moștenirea unui secol de Patriarhat pentru copii și tineri”, organizat în Patriarhia Română în anul 2025 – Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române și Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea.
Acesta s-a desfășurat în Episcopia Ortodoxă a Maramureșului și Sătmarului la inițiativa Sectorului Teologic Educațional al Patriarhiei Române, un proiect destinat copiilor și tinerilor dornici să trăiască și să mărturisească frumusețea credinței ortodoxe.
În urma evaluǎrii celor 15 proiecte desfășurate în faza eparhială, Marele Premiu a fost câștigat de tinerii Parohiei Ortodoxe Dumbrăvița – Protopopiatul Baia Mare, sub coordonarea părintelui Bogdan Ciocotișan. Tinerii acestui grup de catehezǎ parohialǎ au demonstrat de-a lungul timpului cǎ formeazǎ o echipă frumoasă şi unitǎ care păstrează valorile autentice ale credinței strămoșești.

„Premierea la nivel eparhial va avea loc joi, 24 aprilie, cu ocazia prăznuirii Sfântului Iosif Mărturisitorul, la Catedrala Episcopală din Baia Mare, premiile fiind înmânate de Preasfințitului Părinte Iustin.
Marele premiu va reprezenta episcopia noastră la evenimentele prilejuite de hramul Catedralei Patriarhale în ziua de 21 mai unde tinerii premianți vor primi diplome și daruri din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.
Această inițiativă este o chemare adresată tuturor preoților, profesorilor de religie și dascălilor creștini de a păstra flacăra credinței vie în inimile copiilor și ale tinerilor, de a conserva și perpetua moștenirea inconfundabilă și tezaurul neprețuit al Bisericii, temeluit pe jertfa, credința, nădejdea şi dragostea celor la care privim astăzi cu evlavie ca sfinți mărturisitori. Înainte ca tinerii să fie viitorul Bisericii şi al țǎrii ei sunt prezentul vieții noastre. Nimeni să nu disprețuiască tinerețile lor!”, informează Biroul de tineret al Episcopiei.
Comisia de evaluare a etapei eparhiale a fost formată din Pr. Lect. Univ. Dr. Marius Nechita – inspector școlar disciplina Religie, Lect. Univ. Dr. Marian Valerian – Disciplina Omiletică/Catehetică, Prof. Camelia Morar – Disciplina Limba și Literatura Română, Arhid. Vlad Verdeș – Inspector pentru catehizarea tineretului.

Citește și













