În prag de Sânziene: Zeci de elevi din Tecuci au luat parte la atelierele Școlii Rădăcinilor Străbune - 54 minute în urmă
O nouă reușită în cadrul Academiei Minaur Baia Mare: Bledea Iulia a devenit antrenor licențiat, consolidându-și activitatea în pregătirea copiilor. - 1 oră în urmă
Canibalism în Ungaria: brancardierul a recunoscut că a colectat și consumat rămășițe umane - 2 ore în urmă
Semnal de alarmă: Nu lăsați copiii singuri în autoturism în perioadele cu temperaturi ridicate! - 2 ore în urmă
A murit Vasile Deac „Moșu”, fost primar al comunei Bogdan Vodă - 2 ore în urmă
Se împlinesc 8 ani de la hirotonia Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul în demnitatea de Arhiereu-vicar - 4 ore în urmă
Obiceuri, credințe, tradiții și superstiții de Sânziene - 4 ore în urmă
24 iunie, ziua în care Sânzienele, Credința și Ia românească se întâlnesc - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 24 iunie 2026 - 5 ore în urmă
Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 15 ore în urmă
Memorialul Sighet a primit vizita artiștilor vizuali Aurel Vlad și Cătălin Bădărau
În 12 aprilie, Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței de la Sighet a primit vizita artiștilor vizuali Aurel Vlad și Cătălin Bădărau.
Sculptorul Aurel Vlad este autorul grupului statuar ”Cortegiul Sacrificaților”, amplasat în curtea interioară Memorialului. Este punctul preferat unde sute şi mii de turişti se fotografiază la trecerea prin Memorial și a a devenit în timp imaginea simbol a Memorialului.
Odată cu vizita marelui artist, patrimoniul artistic al Memorialului s-a îmbogățit cu noi lucrări, informează reprezentanții instituției.
Foto: Linzenbold Szabolcs















