Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 2 minute în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 12 minute în urmă
Extinderea iluminatului public din Bozânta Mare a fost finalizată; Noi corpuri LED pentru mai multă siguranță - 2 ore în urmă
Poliția de Frontieră anunță exerciții de tragere în Poligonul Vad - 2 ore în urmă
COD GALBEN DE CANICULĂ în Maramureș și mare parte din țară - 3 ore în urmă
În prag de Sânziene: Zeci de elevi din Tecuci au luat parte la atelierele Școlii Rădăcinilor Străbune - 5 ore în urmă
O nouă reușită în cadrul Academiei Minaur Baia Mare: Bledea Iulia a devenit antrenor licențiat, consolidându-și activitatea în pregătirea copiilor. - 5 ore în urmă
Canibalism în Ungaria: brancardierul a recunoscut că a colectat și consumat rămășițe umane - 5 ore în urmă
Semnal de alarmă: Nu lăsați copiii singuri în autoturism în perioadele cu temperaturi ridicate! - 6 ore în urmă
A murit Vasile Deac „Moșu”, fost primar al comunei Bogdan Vodă - 6 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, câștigătorul Premiului de Excelență în cadrul Galei UCMIR pentru întreaga activitate cultural-artistică
În 2 aprilie, în Sala Ateneului Român din București a avut loc Gala UCIMR – 30 de ani de existență, un eveniment grandios dedicat excelenței în muzică.
În cadrul acesteia, Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” a fost nominalizat alături de alte două ansambluri folclorice din România (Ansamblul Artistic Profesionist ‘Doina Gorjului’ Târgu Jiu, Ansamblul Artistic ‘Ciprian Porumbescu’ Suceava) la categoria grup folcloric.
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” a fost ales câştigătorul Premiului de Excelență Gala UCIMR pentru întreaga activitate cultural-artistică desfășurată de-a lungul celor 66 de ani de existență.
„La inițiativa domnului Ștefan Gheorghiu, muzician de excepție al Filarmonicii „George Enescu” din București, lua ființă, în urmă cu 30 de ani, Uniunea Creatorilor, Interpreților și Muzicienilor din România – o organizație menită să susțină și să valorizeze artiștii creatori și interpreții din toate genurile muzicale.
Distincția ne-a fost înmânată cu emoție și respect de doamna Viorica Flintașu, membră a Consiliului Director al UCIMR, căreia îi aducem calde mulțumiri.
Mulțumim din suflet întregului Consiliu Director UCIMR pentru recunoașterea muncii și pasiunii noastre, dar și domnului director Ștefan Gheorghiu, inițiatorul acestui demers, pentru viziune, implicare și susținere constantă a tuturor creatorilor, interpreților şi muzicienilor din țară.
Această apreciere ne onorează profund și ne motivează să ducem mai departe, cu și mai multă dăruire, moștenirea culturală a acestui neam!”, transmite managerul Iuliana Dragoș.
















