„De la hârtie la podium: inspirația origami în modă”, la Filiala Traian a Bibliotecii Județene - 47 minute în urmă
25 aprilie 2026: Ziua astronomiei la Planetariu Baia Mare - 1 oră în urmă
Filosoful Ciprian Mihali lansează cartea „Curajul de a sune NU. Forme ale supunerii voluntare” la Facultatea de Litere din Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean devine spital clinic de urgență - 2 ore în urmă
Performanță deosebită pentru echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” la etapa zonală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar - 3 ore în urmă
Reprezentanți ai Penitenciarului din Baia Mare, în dialog cu elevii de liceu din Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Proiect finalizat la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș”Baia Mare - 4 ore în urmă
CS Minaur merge după puncte la Sighișoara - 4 ore în urmă
Tudor Gheorghe, implicat într-un incident la Iași: a fost dus la spital - 5 ore în urmă
Incident armat în Neamț: bărbat împușcat mortal după ce a atacat forțele de intervenție cu pușca - 5 ore în urmă
„Pentru Tine, Doamne!”: În Duminica Floriilor, un frumos concert de pricesne va avea loc în Lăpuș
În Duminica Floriilor, 13 aprilie, în comuna Lăpuș se va organiza un eveniment deosebit. Este vorba despre Concertul de pricesne „Pentru Tine, Doamne!”. Acesta se va desfășura la Căminul Cultural Lăpuș, de la ora 15.00.
În fața publicului vor evolua artiști îndrăgiți și tinere talente. Prin pricesnele interpretate ei vor atinge inimile celor prezenți, oferindu-le momente de bucurie și pace.
Pe scenă vor urca:
Eliza Lazăr;
Gabriela Ungur;
Viorica Costenar;
Antonia Cerneștean;
Adriana Maur;
Victoria Petrenciuc;
Bianca Suciu;
Iulia Vlad;
Horitoarele de la Lăpuș (foto);
Miriam Bărbos;
Maria Gheduțiu;
Adina Siladi;
Maria Nistor;
Daria Pop;
Sara Buda;
Ansamblul „Doina Lăpușului”.
Evenimentul este organizat de Primăria comunei Lăpuș și are ca partener Școala Populară de Artă Baia Mare, iar prezentarea va fi făcută de Gabriela Filip.
„Așa va arăta Duminica Floriilor și în acest an! “Pentru Tine, Doamne!” este titlul concertului de pricesne care se va desfășura la Căminul Cultural, începând cu ora 15.00. Vă așteptăm în număr cât mai mare, deoarece am pregătit și câteva surprize frumoase ce vor aduce plus valoare comunei noastre!
Haideți să fim părtași momentelor de adevărată sărbătoare și, cu credința în suflet, să ne bucurăm de cei care cu atâta implicare și drag promovează valorile noastre lăpușene! Vă așteptăm cu drag!”, transmite primarul Cristina Buda.
Foto arhivă (sursa – Muzeul Satului)
















