„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 2 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
Autoritățile din Maramureș și organizațiile sociale au marcat Ziua Mondială a Refugiatului - 3 ore în urmă
Întâlnire cu autoarea Andreea Ionescu-Berechet la Cărturești Baia Mare - 4 ore în urmă
Din pasiune spre o mică afacere: Povestea Andreei Dunca din Fărcașa și creșterea găinilor de rasă - 4 ore în urmă
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în Baia Mare - 5 ore în urmă
Clubul de dans sportiv „Shall We Dance” Baia Mare a încheiat sezonul competițional cu succes: Perechea Luca Aluaș-Hannah Gomboș a urcat pe podiumul internațional, în Austria - 5 ore în urmă
„Hai la roate că se poate”: Serbare câmpenească organizată la Preluca Nouă - 5 ore în urmă
Proiectul „Educație prin Sport” continuă și în localitățile Bogdan Vodă și Călinești - 5 ore în urmă
„Noi”, o poveste adevărată despre autism, credință și puterea de a merge mai departe - 6 ore în urmă
Tech-X, echipa de robotică a Colegiului „Dragoș Vodă” din Sighet, locul II la competiția „From Deep to Stars
Sâmbătă, 8 februarie, la Satu Mare s-a organizat evenimentul regional „From Deep to Stars”, competiție la care a participat și Tech-X – echipa de robotică a Colegiului Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației.
„Evenimentul a fost deosebit de bun pentru echipa noastră, echipă compusă în acest sezon 9 din 13 membri. Ne-am clasat pe locul 2, chiar dacă au participat echipe puternice din Alba, Bistrița Năsăud, Maramureș și Satu Mare!
Această performanță ne-a urcat mult în clasamente, pe locul 8 în Liga Nord și pe locul 49 în cel național FTC România.
Până la Regionala Nord mai sunt 3 meet-uri, iar noi avem deja 3 participări preliminare reușite.
Meet-ul 1 a însemnat testarea primei variante a robotului și acomodarea membrilor noi cu atmosfera competițională.
La meet-ul 2 ne-am clasat pe locul 3, obținând highscore-ul pe meet și pe regiune, semn că munca noastră dă roade.
Meet-ul 3 a fost foarte bun pentru noi, am obținut locul 2 și din nou highscore pe meet.
Suntem motivați și încrezători, ne pregătim intens pentru Regionala Nord astfel încât să egalăm performanțele membrilor Alumni, să luăm un premiu la Regională și de ce nu calificarea la Campionatul Național!
Mulțumim sponsorilor și conducerii colegiului pentru că ne sprijină și sunt alături de noi!”, transmite Tech-X.
Foto – Ardelean Mario















