FRF a transmis dosarul de candidatură pentru organizarea finalei Europa League din 2028 sau 2029 - 18 minute în urmă
PS Iustin: „Dumnezeu ne cheamă să chivernisim cu înțelepciune darurile pe care le-am primit de la Dumnezeu” - 2 ore în urmă
Cum stăm cu drumurile în județ - 2 ore în urmă
Pasiune pentru robotică: Tech-X, echipa Colegiului „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, rezultate foarte bune la Maramu’ Division Festival - 2 ore în urmă
Elevii intră în vacanţă de astăzi, dar nu toți - 2 ore în urmă
Un tort de 2,2 metri înălțime, realizat pe 10 etaje, la un eveniment în Maramureș - 2 ore în urmă
Cinci medalii obținute de sportivii A.C.S. Athletic Târgu Lăpuș la Campionatele Naționale Masters de Sală - 2 ore în urmă
Echipa „Omega Core” de la Colegiul „Gheorghe Șincai” Baia Mare, locul I la categoria Designul Robotului din cadrul First Lego League - 3 ore în urmă
Duș rece pentru „stejari” în primul meci din Campionatul European - 3 ore în urmă
9 februarie 1992, ziua în care România a avut primele alegeri locale libere după Revoluția din 1989 - 3 ore în urmă
Începând de azi, Măriuca Verdeș realizează la TVR Folclor emisiunea ”Zestrea rădăcinilor străbune”
Începând de azi, 25 octombrie, Măriuca Verdeș realizează la TVR Folclor emisiunea ”Zestrea rădăcinilor străbune”. Aceasta are loc în fiecare vineri, începând cu ora 18.00, iar alături îi este cameramanul Ioan Teglaș.
„În cadrul acestei emisiuni puteți să descoperiți istorii, tradiții, obiceiuri din satul nostru românesc”, precizează Măriuca.
Se știe că de mai mulți ani maramureșeanca luptă cu ardoare pentru ca generația tânără să nu se îndepărteze de rădăcini. Instruiște cu drag copii și tineri, face emisiuni și organizează activități diverse prin care să valorifice tradițiile și obiceiurile străbune. A scos chiar și „Abecedarul școlii rădăcinilor străbune”.
O admirăm pentru toată munca pe care o depune și cu siguranță vom urmări cu drag și această nouă emisiune. Felicitări și mult succes!
L.C.H.
Foto – Asociația „IIA Călătoare”

Citește și















