Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 8 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 10 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 14 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 14 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 15 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 15 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 17 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 17 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 18 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 18 ore în urmă
A avut loc tradiționalul pelerinaj pe Valea Vaserului, la capela din stația Făina
Zilele trecute a avut tradiționalul pelerinaj pe Valea Vaserului, la capela din stația Făina.
Făina este un loc încărcat de istorie, care în trecut a fost locuit în permanență de muncitorii de la exploatările forestiere de pe Valea Vaserului. Capela a fost construită la începutul secolului al-XX-lea, cu rolul de a sfinți și înfrumuseța cel mai minunat loc de pe Valea Vaserului.
De asemenea, în interiorul lăcașului de cult se mai păstrează și astăzi un tablou cu prințesa Imperiului Austro-Ungar, Elisabeta Amalia Eugenia de Wittelsbach, cunoscută și sub numele de Sisi. Lângă capelă sunt îngropați patru militari germani căzuți pe frontul de luptă din Valea Vaserului în timpul Primului Război Mondial.
În apropierea lăcașului de cult s-a aflat o reședință nobiliară în care și-a petrecut un sejur la vânătoare regele Ferdinand al României, în anul 1923. În fiecare an, pe platoul de lângă capelă se întâlnesc țipțerii din Vișeu de Sus pentru cinstirea Sfintei Elisabeta a Ungariei.
Foto – Fabian Caciar
















