Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 1 oră în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 2 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 2 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 3 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 4 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 4 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 5 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 5 ore în urmă
„Rușine să le fie!” – Foștii mineri protestează după recalcularea pensiilor
Astăzi, 4 septembrie, peste 1.000 de oameni au participat la acțiunea de protest organizată de Cartel Alfa Maramureș, care a avut loc în fața Casei Județene de Pensii, începând cu ora 10.00.
Foștii mineri sunt nemulțumiți de modul în care le-au fost recalculate pensiile. Cei care s-au pensionat din exploatările miniere se simt de-a dreptul nedreptățiți, în urma primirii deciziei cu sume diminuate.
Președintele CNS Cartel ALFA, filiala Maramureș, Florin Hossu, a criticat dur recalcularea pensiilor pentru foștii mineri români și metalurgiști, considerând acest gest unul „incalificabil”.
Acesta a subliniat că mulți dintre acești lucrători și-au desfășurat activitatea în condiții extrem de dificile și au contribuit semnificativ la economia țării, extrăgând și prelucrând aurul din rezerva de stat. Acești oameni, care și-au riscat viața și sănătatea în mine, se confruntă acum cu reduceri incredibil de mari ale pensiilor, unele diminuări ajungând la sume între 1.800 și 2.800 de lei.
„Acești oameni au lucrat în cele mai grele condiții de muncă, în subteran, majoritatea şi-au riscat viața, unii sunt bolnavi de silicoză după munca în mină. (…) Ce uită toți guvernanții României e că aurul din rezerva de stat a fost scos la suprafață şi prelucrat de acești oameni. (…) Rușine să le fie!”.
Alexandra Dutca















