Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 2 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 3 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 3 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 3 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 4 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 4 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 5 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 5 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 6 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 7 ore în urmă
Mai mulți copii din Glod alături de părintele paroh Andrei-Mitruț Vlad, exemplu de implicare și spirit civic
Ieri, 2 septembrie, mai mulți copii din Glod alături de părintele paroh Andrei-Mitruț Vlad au îmbinat utilul cu plăcutul.
Mai exact, au făcut o plimbare prin sat și pe dealuri, iar cu această ocazie au și strâns gunoaiele de pe jos. Un exemplu de implicare și de spirit civic.
„Astăzi, împreună cu „viitorul satului nostru”, şi anume copiii satului Glod, am îmbinat utilul cu plăcutul, făcând o mică expediție pe ulițele satului şi pe dealuri, colectând gunoaiele ce ne-au ieşit în cale.
Ştim că nu putem schimba lumea prin munca de câteva ore doar, dar ne dorim să tragem un semnal de alarmă şi să dăm un mic exemplu, dacă îl putem numi aşa.
Aveți grijă de dumneavoastră. Aveți grijă de mediul înconjurător. Nimic nu este al nostru, totul este de la Dumnezeu şi o să dăm seamă de cum ne-am comportat cu ceea ce ne-a lăsat Bunul Dumnezeu”, precizează părintele.
Felicitări! Astfel de activități ar trebui să aibă loc mai des și prin alte părți.
















