Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 6 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 7 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 7 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 9 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 10 ore în urmă
50 de copii din România și Ucraina au participat la cea de-a III-a ediție a Taberei de Vară din Sighetu Marmației
Vineri, 23 august, în Sighetu Marmației s-a încheiat cea de-a III-a ediție a Taberei de Vară, la care au participat 50 de copii din România și Ucraina.
Organizarea acestui eveniment special a fost posibilă datorită bunei colaborări dintre Primăria Municipiului Sighetu Marmației și The AMAR International Foundation, în parteneriat cu Centrul Școlar de Educație Incluzivă Sighetu Marmației, Muzeul Maramureșean, Liceul Tehnologic Marmația și Liceul Alexandru Ciplea din Biserica Albă, Ucraina.
„Începând cu 12 august am avut ocazia să vedem cum copiii din Ucraina împreună cu cei din România, 50 în total, au trăit momente de bucurie, învățare și prietenie. Într-o perioadă atât de dificilă pentru Ucraina, noi am ales să întărim legăturile de prietenie și solidaritate. Am fost martori ai faptului că, indiferent de provocările pe care le întâmpinăm, copiii pot găsi puterea de a zâmbi, de a se juca și de a construi amintiri frumoase împreună.
Doresc să mulțumesc tuturor celor care au făcut posibilă această tabără: Fundației Amar, pentru sprijinul necondiționat, Centrului Școlar de Educație Incluzivă Sighet, Muzeului Maramureșean și, nu în ultimul rând, Liceului „Alexandru Ciplea” din Biserica Albă. Fără efortul și dedicarea voastră, această tabără nu ar fi fost posibilă.
Dragi copii, sper că această experiență v-a oferit momente de bucurie și v-a ajutat să vă faceți noi prieteni. Îmi doresc ca aceste legături să dureze și să ne revedem cu bine, în vremuri mai liniștite”, a transmis primarul Vasile Moldovan.

















