Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 6 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 7 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 7 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 9 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 10 ore în urmă
ITO 2024: Peste 1.000 de tineri se vor reuni la Bistrița Năsăud
Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului, un eveniment la a doua ediție în Bistrița, reunește tineri pentru a împărtăși experiențe, a învăța unii de la alții și a întări legăturile de prietenie, precum și legăturile cu restul comunității creștine.
Această întâlnire nu doar că promovează comuniunea și solidaritatea între tineri, dar le oferă și ocazia de a se conecta mai profund cu valorile și tradițiile ortodoxe, încurajând un stil de viață activ, moral și responsabil. De asemenea, prin acest tip de întâlniri, tinerii sunt inspirați să devină lideri în comunitățile lor, pregătiți să contribuie activ la viața bisericească și socială, promovând comuniunea în rugăciune, implicarea, bunătatea și respectul.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, comunitatea bistrițeană găzduiește în perioada 30 august – 1 septembrie peste 1000 de tineri din cele cinci județe ale Mitropoliei și oferă o varietate de activități culturale, artistice, duhovnicești și educative, destinate participanților și publicului larg. Organizarea ITO la Bistrița, după 7 ani de la prima ediție locală a acestui eveniment, a venit în întâmpinarea nevoii de a propune schimburi de experiență între tineri, dintre care unii deja activează în asociațiile de tineret, informează pr. Mudure-Iacob Tudor, inspector de tineret al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.
Prima ediție a acestor întâlniri a avut loc în Baia Mare, în 2014.















