Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 6 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 7 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 7 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 9 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 10 ore în urmă
Maramureșul prezent la Conferința Asociației Muzeelor în Aer Liber din Europa
Zilele trecute, în Szentendre, Ungaria, a avut loc Conferința Asociației Muzeelor în Aer Liber din Europa (AEOM).
După mulți ani de absență, Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației a fost din nou prezent, alături de Muzeul Astra din Sibiu, Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti”, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Baia Mare.
„Muzeul Maramureșan a fost membru în această prestigioasă organizație încă din anii ‘90, directorul Mihai Dăncuș fiind și membru în consiliul director, iar în anul 1993 și la Muzeul satului maramureșean a avut loc întâlnirea AEOM, alături de muzeele din București și Cluj Napoca.
Îl felicităm pe domnul Ciprian Ștefan, directorul Muzeului Astra din Sibiu, care a fost ales membru în consiliul director al AEOM.
În anul 2026, întâlnirea AEOM va avea loc din nou în România, la cele două mari muzee în aer liber: Muzeul National al Satului “Dimitrie Gusti” și Muzeul Astra din Sibiu”, transmit reprezentanții Muzeului Maramureșan.

















