Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 7 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 8 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 8 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 8 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 9 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 9 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 10 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 11 ore în urmă
Mai mulți tineri artiști au dus cântecul și tradițiile maramureșene pe pământ american
În perioada 16-18 august, Catedrala „Sfânta Maria” din Cleveland, Ohio, SUA, a organizat un festival românesc.
A fost un eveniment de suflet, la care a participat multă lume, iar spiritul românesc s-a simțit pe pământ american.
La această frumoasă manifestare au participat și tineri din cadrul Palatul Copiilor din Baia Mare și de la Clubul Copiilor Sighetu Marmației. Aceștia i-au încântat pe cei prezenți și le-au mai „stins” dorul de acasă.
Au participat tinerii artiști Iulia Vlad, Oana Larisa Pop, Patricia Moldovan, Antonia Criste, Raysa Pop, Paul Marincaș, Ovidia și Octavia Ștef, Darius Lupșe. Ei au fost însoțiți de prof. dr. Ion Iuga (director Palatul Copiilor Baia Mare) și prof. Daniel Todea.
Felicitări tuturor! Cu siguranță a fost o experiență grozavă.
L.C.H.


















