Muzeul Satului din Baia Mare îți pune la dispoziție cuptorul tradițional de Paști - 33 minute în urmă
Trei jucători de la CSS 2 Baia Mare, în lotul U18 pentru barajul cu Elveția - 49 minute în urmă
În Memoriam – Profesorul Liviu Maior (1940–2026) - 1 oră în urmă
Festivalul Concurs de Pricesne „Cântați, Domnului, cântați” de la Sighetu Marmației și-a desemnat câștigătorii - 2 ore în urmă
Medie de patru goluri pe meci în etapa a doua din play-off-ul Ligii 4 - 2 ore în urmă
Astăzi, 6 aprilie, Gheorghe Zamfir împlinește 85 de ani - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 6 aprilie 2026 - 3 ore în urmă
Club Sportiv Seini își extinde activitatea și la Târgu Lăpuș: Cursuri de înot pentru copii din 20 aprilie - 13 ore în urmă
Peste 150 de copii au participat la prima ediție județeană a proiectului „Micii ecologiști pe drumul reciclării” - 14 ore în urmă
Victorie la scor pentru CSM Sighet în primul meci din play-out - 15 ore în urmă
„Eu mă duc la cununie” – cel mai nou videoclip al Paulei Seling a fost realizat în Maramureș și e superb
Îndrăgita Paula Seling a lansat ieri, 12 iulie, cel mai nou videoclip al său la cântecul „Eu mă duc la cununie”.
Acesta a fost realizat în Maramureș și este de-a dreptul deosebit. Prezintă foarte bine tradițiile de nuntă din două zone etnografice ale județului nostru.
„Eu mă duc la cununie” este un cântec ce poartă, în versurile și în nuanțele sale, tainele trecerii ființei, spre maturitate. Mireasa, cu iubire și respect față de părinți e nerăbdătoare sa își croiasca noua viață alături de mirele său.
Piesa există din anul 1998, a fost scrisă de Eugen Mihăescu, pentru mine, pe versuri din folclor. După mulți ani, am decis să o relansăm alături de Orchestra Lăutarii și Maestrul Nicolae Botgros, într-o orchestrație magistrală realizată de Alexandru Gorgos, cu un videoclip ce prezinta tradițiile de nuntă din două zone etnografice de referință din Maramureșul Voievodal, dar și Zona Chioarului. Împreună cu Ansamblul Transilvania, am călătorit pe meleagurile natale unde am filmat, cu echipa Oleg si Ina Butnaru, un videoclip tare drag nouă.
Mulțumiri speciale Doamnei Manager al Ansamblului Folcloric Național Transilvania, Iuliana Maria Dragoș.
Mulțumiri speciale Muzeului Satului Baia Mare și tuturor participanților prezenți la filmările care au avut loc atât la muzeu, cât și în satul Breb, la „Casa din vale”, unde am fost primiți cu brațele deschise”, precizează Paula Seling.
Click mai jos pentru a asculta cântecul și pentru a urmări videoclipul.












