Alergiile la polen în primăvara 2026, ce se întâmplă și de ce simptomele sunt puternice - 3 minute în urmă
O seară plină de magie și emoție pentru comunitatea din Inău - 13 minute în urmă
15 martie 1944, s-a născut preotul poet maramureșean Gheorghe Pop - 28 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 15 martie 2026 - 1 oră în urmă
Intervenție de amploare la Șomcuta Mare: Incendiu puternic cu pagube semnificative - 9 ore în urmă
Lia Ciutac a câștigat locul I la Festivalul Internațional „Speranța Italiei” din Bologna - 12 ore în urmă
În această noapte putem observa ploaia de meteori Gamma Normid - 14 ore în urmă
Îndrăgita maramureșeancă Maria Mihali va susține un recital de pricesne în cadrul conferinței-dialog „Crede numai!” de la Arad - 14 ore în urmă
Când „nonconformismul” devine doar zgomot: despre controversa piesei României la Eurovision - 14 ore în urmă
Tinerii din Parohia Ortodoxă Săbișa s-au bucurat de o zi frumoasă în natură - 15 ore în urmă
Modificări aduse Legii cetățeniei
Marți, 18 iunie 2024, Senatul a adoptat în plen un proiect de completare a Legii cetăţeniei, iniţiat de Guvern, care stabileşte că cetăţenia română se poate acorda, la cerere, unei persoane străine care este căsătorită şi convieţuieşte în afara graniţelor cu un cetăţean român, de cel puţin 10 ani. Legea actuală prevede că, pentru acordarea cetăţeniei cetăţeanului străin căsătorit cu un român/româncă, trebuie să locuiască cel puţin cinci ani în România, ceea ce constituie, în opinia lui Robert Cazanciuc, (cel care a propus amendamentul), „o barieră”. Astfel, sunt prevăzute verificări biometrice pentru persoanele care solicită acordarea cetăţeniei române.
„Proiectul completează cadrul legal în materia documentelor de călătorie şi actelor de identitate ale cetăţenilor români şi introduce verificări biometrice în procesul de acordare a cetăţeniei române prin implementarea unor procese verificabile şi sigure pentru a garanta că toţi solicitanţii de cetăţenie au identitate confirmată biometric înainte de a li se acorda cetăţenia română şi, ulterior, la eliberarea actului de identitate sau a documentului de călătorie romanesc. (…)”, se arată în expunerea de motive a proiectului.
Potrivit proiectului, „măsurile de introducere a biometriei privesc şi înlocuirea actualului certificat de cetăţenie de hârtie cu un card electronic de cetăţenie română eliberat celui căruia i s-a acordat sau care a redobândit cetăţenia română. Cardul de cetăţenie română include un suport de stocare de înaltă securitate în care sunt memorate datele biometrice şi datele personale ale titularului.”
Lăcrimioara ZOTA









