Elevi de la Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș, calificați în finala Concursului Internațional de Securitate Cibernetică - 17 secunde în urmă
Campanie de consultații optometrice gratuite în Fărcașa - 22 minute în urmă
Victorie de senzație a naționalei feminine de tenis de masă în fața numărului 3 mondial - 1 oră în urmă
La mișcare și distracție în Muzeul Satului - 2 ore în urmă
Doar un egal acasă și CS Minaur rămâne pe locul 6 - 3 ore în urmă
3 mai, Ziua Mondială a Libertății Presei - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 3 mai 2026 - 5 ore în urmă
Aur pentru o maramureșeancă la Olimpiada sportului liceal militar - 15 ore în urmă
Campania Educațională „Hai la liceu!” a ajuns și la elevii din Remetea Chioarului - 18 ore în urmă
Pilier din Georgia pentru „zimbri” - 19 ore în urmă
Impozit de 70% pentru averile nejustificate, de la 1 iulie
ANAF a început să atenționeze contribuabilii că impozitul pe averile a căror sursă nu a fost identificată crește de la 16% la 70%, de la 1 iulie 2024. Sunt vizate persoanele fizice care pot intra în vizorul inspectorilor ANAF. Legea se va aplica de la 1 iulie, însă nu vizează momentul obținerii veniturilor și nici pe cel al începerii controlului, ci momentul emiterii deciziei de impunere.
În prezent, cota de impozit pentru veniturile realizate de persoanele fizice a căror sursă nu a fost identificată este de 16%, doar cu 6% mai mult decât cota standard impusă contribuabililor corecți, fapt care nu este de natură a conduce la echitatea impunerii și conformarea voluntar, Ca urmare, până la data intrării în vigoare a noilor prevederi legale (1 iulie 2024), în vederea conformării, contribuabilii au oportunitatea de a-și declara veniturile și de a-și plăti obligațiile fiscale aferente acestora, evitând situația încadrării acestora în categoria de risc fiscal, cu consecința impunerii cu o cotă de impozitare majorată și a obligațiilor fiscale accesorii aferente acestora” se arată într-o asemenea informare, citează Hotnews.
Experții recomandă ca persoanele fizice vizate deja de controale să ia măsuri pentru a urgenta finalizarea lor înainte de 1 iulie. Potrivit Legii 296/2023, cei care nu îşi declară corect veniturile riscă și dobânzi şi penalităţi de nedeclarare de 0,02%, respectiv 0,08% pe zi de întârziere.
Lăcrimioara ZOTA












