Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 9 minute în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 13 minute în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 2 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 2 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 2 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 3 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 4 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 4 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 4 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Echipajul Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” Baia Mare reprezintă Maramureșul în Oradea la olimpiada națională de dezbateri
Performanță superbă pentru juniorii clubului de dezbateri ”Equilibrum Debate” din cadrul Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” din Baia Mare.
Echipajul șincaist de elevi de gimnaziu s-a calificat în faza națională a olimpiadei școlare de dezbateri, care va avea loc la Oradea, în luna mai a acestui an.
Echipa este alcătuită din elevii Daria Onea, Teodora Făt, Mihnea Tuș, Adrian Țapu, aceștia fiind pregătiți de profesorul Gavril Ardusătan. Acesta are doar cuvinte de laudă pentru elevii săi.
”Se-ntâmplă să fie câte o zi cum altele nu-s. Zi în care spui că miracolul există, că binele învinge, că toate au un sens. Tăim vremuri când democrația/democrațiile se află în criză. În aceste vremuri în care nesiguranța copleșește mințile oamenilor, adevărații cetățeni sunt chemați să dezbată idei. Pentru a ieși din criză. Din crizele sociale se iese cu idei raționale, nu cu emoții colective. Elevii și prietenii mei – Daria Onea, Teodora Făt, Mihnea Tuș și Adrian Țapu – au învățat să dezbată idei, dovada fiind câștigarea olimpiadei școlare de dezbateri la nivel județean, urmând să participe la faza națională, unde vor reprezenta Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” și județul Maramureș. Sunt mândru și fericit că fac parte din echipa lor! Promitem să ne prezentăm onorabil! P.S. Calitățile lor discursive sunt mai bune decât a celor de pe scena politică actuală”, arată profesorul Gavril Ardusătan.
C.Ț.















