Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 10 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 11 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 11 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 12 ore în urmă
Nadia Comăneci a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității din Montreal - 12 ore în urmă
Mâine, recital de pricesne la Berința la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 13 ore în urmă
Să îl cunoaștem pe Andrei Coteț, un tânăr cu visuri mărețe în producția muzicală! - 13 ore în urmă
De astăzi, vinietele din Bulgaria sunt mai scumpe. Noile tarife pentru șoferi - 13 ore în urmă
Povestea Mănăstirii din Băsești - 14 ore în urmă
Patrimoniul maramureșean unește culturi: Eveniment special dedicat Zilei Internaționale a Prieteniei, la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 14 ore în urmă
Investițiile realizate, în creștere la nivelul Maramureșului
Investiţiile realizate în anul 2023 au însumat 1.261.106 mii lei, în creștere cu 15,9% faţă de anul 2022, arată statistica pentru Maramureș.
În cadrul cheltuielilor de investiţii, utilajele şi mijloacele de transport au reprezentat 40,1% din total, în timp ce lucrările de construcţii deţineau 59,9%.
Distribuţia investiţiilor realizate în anul 2023, pe activităţi, situează pe primul loc industria prelucrătoare (34,9% din total), urmată de distribuția apei solubile, gestionarea deșeurilor, activitățile de decontaminare 1,8%. În cadrul sectorului terţiar, ponderi mai ridicate s-au înregistrat în administraţia publică şi apărare, asigurări sociale din sistemul public 45,6%, transport şi depozitare 2,6%, comerţ 3,7%, sănătate si asistență socială 2,7%.
Lucrările de construcţii în anul 2023 s-au realizat cu precădere în activităţile: industria prelucrătoare (13,1% din total), administraţie publică şi apărare, asigurări sociale din sistemul public 74,7%. Utilajele şi mijloacele de transport s-au achiziţionat cu precădere în activităţile: industria prelucrătoare (67,5% din total), comerț cu ridicata și cu amănuntul 5,2%, sănătate și asistență socială 2,8%. În anul 2023 investiţiile din sectorul majoritar privat au totalizat 607.187 mii lei, reprezentând 48,1% din total faţă de 63,2% în anul 2022. Investiţiile din acest sector au fost orientate în principal spre achiziţionarea de utilaje şi mijloace de transport, acestea reprezentând 75,2 % din volumul de investiţii realizat, mai arată statistica oficială.
C.Ț.














