După 40 de ani la catedră, Cristina Kővy a fost omagiată într-un spectacol plin de emoție - 8 minute în urmă
Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 23 minute în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 52 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 57 minute în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 11 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 14 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 16 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 16 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 16 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 16 ore în urmă
Esperando oferă transport adaptat persoanelor cu dizabilități, în fotoliu rulant
Încă din luna septembrie a anului trecut, Asociația „Esperando” oferă servicii de transport adaptat pentru persoanele aflate în fotoliu rulant.
Mașina dispune, pe lângă rampă specială, și de spațiu pentru persoane cu alte tipuri de dizabilități și însoțitorii acestora.
Transportul poate fi făcut atât pe raza localității, cât și la cerere.
Cei care nu-și permit transportul contra cost, au varianta cardului electronic de carburant. Cheltuielile asigurate anual pentru alimentarea cu carburant și/sau pentru încărcarea mijloacelor de transport electrice sunt in valoare de 1.500 lei. Suma aceasta se acordă doar persoanelor cu handicap grav. Cele cu handicap accentuat, beneficiază doar de ajutorul de 750 de lei.
Pe lângă transport, Asociația „Esperando” oferă persoanelor cu dizabilități și familiilor lor, servicii holistice integrate, de lungă durată.
Pentru mai multe detalii, legate de transport, se poate apela numărul de telefon 0757 042847 sau 0727 340042.
Este indicat ca rezervarea să se facă din timp, existând doar o singură mașină.
Lăcrimioara ZOTA









