Adi Hădean, băimăreanul care a dus gustul de acasă în toată România - 1 oră în urmă
Sărbătorile Zăpezii au adus distracție maximă la Izvoare Resort - 2 ore în urmă
Credință și solidaritate: Deți Iuga organizează două concerte caritabile de pricesne la Cluj-Napoca și Baia Mare - 2 ore în urmă
După mai bine de 50 de ani, oamenii se întorc spre Lună și nu e o poveste de film - 3 ore în urmă
Nota 1 pentru tema de acasă, sau cum schimbă AI regulile în școli - 5 ore în urmă
De ce tot mai multe țări aleg taxele mai mici - 6 ore în urmă
Carlos Alcaraz îl învinge pe Novak Djokovic și câștigă primul titlu la Australian Open - 6 ore în urmă
Lucrare pastorală, culturală și filantropică: Bilanțul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului pe anul 2025 - 6 ore în urmă
Solidaritate prin artă la Târgu Lăpuș: Ateliere caritabile de confecționat mărțișoare pentru sprijinirea unui copil cu sindrom Down - 7 ore în urmă
Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 8 ore în urmă
Șoferii de autobuz, obligați să asiste persoanele cu dizabilități la urcare și coborâre. Amenzile sunt usturătoare
O hotărâre a Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) arată că șoferii mijloacelor de transport în comun sunt obligați să asiste persoanele cu dizabilități la urcarea și coborârea din vehicule. Doi șoferi de autobuz din București au fost amendați, recent, pentru că nu au făcut acest lucru, deși sunt obligați.
Faptele s-au petrecut în urmă cu doi ani, când cei doi șoferi au refuzat să deschidă rampa pentru persoane cu dizabilități a autobuzelor pe care le conduceau. În plus, unul dintre șoferi a fost acuzat că a avut un limbaj injurios față de persoana cu dizabilități și însoțitorul acesteia.
CNCD a concluzionat, prin Hotărârea 449/2023, că atât comportamentul activ, cât și cel pasiv, care generează o favorizare sau defavorizare nejustificată ori supunerea la un tratament injust sau degradant pe baza dizabilității, atrag răspunderea contravențională.
Unul dintre cei doi șoferi a fost sanționat cu 1.000 de lei, pentru că și-a cerut scuze, arată avocatnet.ro. Cel de-al doilea a fost amendat cu 3.000 de lei, pentru că nu și-a manifestat regretul față de fapta săvârșită și nu a cerut scuze pasagerilor afectați de comportamentul său.















