Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 5 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 5 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 6 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 6 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 6 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 6 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 8 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 9 ore în urmă
Un liceu din Maramureș a primit Ordinul „Meritul pentru Învăţământ” în grad de Cavaler
Joi, 30 decembrie, preşedintele Klaus Iohannis a decorat, într-o ceremonie care a avut loc la Palatul Cotroceni, mai multe personalităţi civile cu prilejul Zilei Naţionale a României.
Totodată, preşedintele a acordat Ordinul „Meritul pentru Învăţământ” în grad de Cavaler mai multor unităţi şcolare. Printre acestea se află și Colegiul Economic „Pintea Viteazul” Cavnic.
„Colegiului nostru i-a fost conferit de către Președintele României, domnul Klaus – Werner Iohannis, Ordinul „Meritul pentru Învățământ” în grad de „Cavaler”, în semn de apreciere pentru rezultatele importante obținute în procesul de formare intelectuală și umană a tinerelor generații, demonstrând astfel calitatea învățământului preuniversitar românesc. Ceremonia de decorare, organizată cu ocazia Zilei Naționale a României, s-a desfășurat la Palatul Cotroceni, delegația Colegiului nostru fiind formată din doamna director, prof. Beatrix Petric, prof. dr. Borcut Marin, prof. dr. Borcut Crinela și eleva Dezsi Roxana – Alina din clasa a XI-a A.
Suntem onorați și bucuroși că munca noastră, a tuturor, cadre didactice și elevi, a fost răsplătită prin această distincție! Este încununarea muncii noastre, a efortului susținut de peste ani, a tuturor activităților noastre de succes – școlare și extrașcolare. Mulțumim pe această cale tuturor partenerilor noștri educaționali, părinților care ne sunt mereu alături, investindu-și încrederea în noi!”, se precizează pe pagina liceului.
L.C.H.
















