Weekend cu 99 de situații de urgență gestionate de ISU Maramureș - 9 minute în urmă
Noua metodologie pentru profesori a fost publicată în Monitorul Oficial - 21 minute în urmă
Sorana Cîrstea, victorie clară în fața cehoaicei Linda Noskova - 57 minute în urmă
Remiză pentru CSM Sighet în ultimul meci acasă din acest sezon - 1 oră în urmă
Pe 16 mai: ROOM FOR THREE – Jazz Organ Trio, live la Centrul de Artă Contemporană Colonia Pictorilor din Baia Mare - 2 ore în urmă
Elevi ai Școlii Gimnaziale Baia Sprie, premiați la Concursul Județean de Limba Franceză „Piticot francofon” - 2 ore în urmă
Apel umanitar: Un tânăr maramureșean, campion la dans sportiv, are nevoie de ajutor după un accident grav - 3 ore în urmă
Gimnastele de la CSȘ Nr. 2 Baia Mare s-au întors acasă cu medalii și rezultate frumoase de la Campionatul Național Școlar din Bistrița - 3 ore în urmă
Eleva Maria Hoban de la Colegiul „Gheorghe Șincai” Baia Mare, premiată la etapa națională a Concursului de Discurs Public în limba engleză - 3 ore în urmă
Trei răniți în urma unui accident cu un ATV - 3 ore în urmă
Remarcabil: Campionatul Mondial de Orientare pentru Juniori va fi organizat în Maramureș
Un eveniment remarcabil va găzdui Maramureșul în perioada 2 – 9 iulie. Este vorba de Campionatul Mondial de Orientare pentru Juniori / Junior World Orienteering Championships 2023.
Acesta se va desfășura în Baia Mare și Cavnic, la concurs participând 420 de sportivi din 41 de ţări. România va fi reprezentată de 12 sportivi, trei dintre aceștia fiind legitimați la CS Știința Electro Sistem Baia Mare – Cătălin Vădean, Alexandra Roman și Andreea Manu.
CS Știința Electro Sistem Baia Mare este un club de tradiție în acest domeniu. În fiecare an se află pe locuri fruntașe în topurile alcătuite de Direcția Județeană de Sport Maramureș în ceea ce privește numărul de medalii obtinuțe la Campionatele Naționale.
Concursul presupune două probe de sprint urban (individual şi ștafetă mixtă) şi trei probe de pădure: lungă distanţă, medie distanţă şi ștafetă.
Acesta nu ar fi putut fi organizat fără contribuția esențială a următorilor: ing. Ștefan Blasko (foto stânga) – director general CS Electro Sistem Baia Mare și președinte de onoare al JWOC 2023, Ionuț Patraș – președinte al Federației Române de Orientare, Istvan Sebestyen – directorul evenimentului, Ionuț Zincă
– director tehnic.
De asemenea, un rol esențial îl au și voluntarii. Ei vor avea grijă ca cei prezenți să aibă parte de cea mai bună experiență la acest Campionat Mondial de Orientare. Tinerii sunt membri Crucea Roșie Română – Filiala Maramureș, C.S.S. Baia Sprie și CS Stiința Electro Sistem Baia Mare.
Așadar, se anunță o competiție frumoasă, cu mulți tineri din toate colțurile lumii. Mult succes tuturor!
Iată programul evenimentului:
L.C.H.



















1 Comentariu în această postare
Martin Simo
Super eveniment !! Mare pacat ca aceste televiziuni nu transmit nimic doar daca se cinta imnul si asta dupa ce-l preiau de la vecini.. Ce frumos ar fi pentru educatia tineretului..