„Aducerea acasă a lui Brâncuși”: ateliere interdisciplinare pentru elevii de la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare - 3 minute în urmă
Două persoane arestate preventiv pentru trafic de droguri de mare risc - 17 minute în urmă
Poetul maramureșean Ion Bogdan va fi omagiat în cadrul evenimentului „O lume finită către una infinită”, la Săliștea de Sus - 49 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la Duminica Izgonirii lui Adam din Rai - 56 minute în urmă
„Săptămâna Prieteniei” la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Baia Mare s-a încheiat cu multe zâmbete și bucurie - 1 oră în urmă
O nouă victorie pentru Ș.H.C.S. Fărcașa 2022, în meciul disputat la Bistrița - 2 ore în urmă
Clubul Green IMPACT al Liceului Tehnologic „George Barițiu” a participat la un curs intensiv de acordare a primului ajutor - 3 ore în urmă
Supercupa României: „Zimbrii” vor juca pentru trofeu la Cluj - 3 ore în urmă
Weekend aniversar: 67 de ani ai Ansamblului Folcloric Național „Transilvania”, marcați prin două spectacole extraordinare - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (II) - 6 ore în urmă
13 noi agenți de poliție la IPJ Maramureș
Efectivul polițiștilor de la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș a crescut numeric cu 13 agenți de poliție, încadrați din sursă externă.
Aceștia au urmat în luna iunie cursul de inițiere în carieră care presupune parcurgerea unor programe de specialitate importante în activitatea operativă a poliției. Din pregătirea tactică a polițiștilor face parte și programul de pregătire privind executarea tragerilor cu armamentul din dotare. Acest lucru presupune multă disciplină, responsabilitate, atenție și precizie.
Activitățile de pregătire s-au desfășurat în perioada 12-23 iunie 2023, cu implicarea directă a ofițerilor din cadrul Serviciului Pregătire Profesională, care au asigurat partea de instruire practică și, de asemenea, s-au preocupat de organizarea eficientă a întregii activități.
Parcurgerea programului formativ, conceput pe cele două componente: teoretică (desfășurată la sediul inspectoratului) și practică (derulată în poligonul de trageri al Inspectoratului Județean de Jandarmi ), a făcut posibilă dobândirea de către cursanți a competențelor specifice domeniului.
Polițiștii nou încadrați și-au însușit cunoștințe și și-au format abilități privind cunoașterea armamentului din dotare, elemente de teoria tragerilor, mânuirea armamentului, uzul de armă, atingându-se astfel obiectivele stabilite.
Pregătirea inițială și continuă a polițiștilor este un obiectiv important al poliției pentru că se dorește asigurarea unui serviciu polițienesc de calitate, informează IPJ Maramureș.















