Cele mai mici handbaliste și-au disputat titlul de campioane județene la minihandbal

Sala Sporturilor „Lascăr Pană” a găzduit duminică etapa județeană din cadrul Campionatului Național la minihandbal feminin, la care au participat 6 echipe, alcătuite din fetițe cu vârsta de maxim 10 ani. Competiția, organizată de Asociația Județeană de Handbal, în colaborare cu CS Minaur Baia Mare, se desfășoară după reguli adaptate categoriei de vârstă, cu teren și porți de dimensiuni reduse și cu 4 reprize a câte 10 minute. Scopul principal al turneelor de minihandbal este acela de a familiariza copiii cu atmosfera de concurs și de a le stimula pasiunea pentru acest sport.

Titlul de campioană județeană a fost câștigat anul acesta de echipa CS Phoenix Baia Mare (antrenor Dumitru Sechel), care a învins în finală pe Genius Sighetu Marmației (antrenor Cornelia Lucaci) cu 26-16. Finala a fost arbitrată de Andreea Lipară, extrema dreaptă a echipei CS Minaur Baia Mare. În finala mică s-au întâlnit CS Marta Baia Mare cu CSŞ nr. 2 Baia Mare, scor final 19-8. Echipele clasate pe primele patru locuri s-au calificat la faza pe euroregiune. În meciul pentru locurile 5-6: CSŞ Nr. 2 Baia Mare II a învins pe CS Phoenix II Baia Mare cu 15-6. Echipele calificate la faza pe euroregiune vor întâlni formații din județele Satu Mare, Cluj, Bihor, Sălaj și Bistrița.