Nistru: Lucrările la ansamblul de locuințe sociale pentru tineri continuă să avanseze - 10 minute în urmă
Premii importante pentru elevele Colegiului de Arte Baia Mare la Olimpiada „Cultură și spiritualitate românească” - 18 minute în urmă
Informare și prevenție: Ziua Mondială a Igienei Mâinilor a fost marcată de elevii băimăreni, în cadrul activităților derulate de Serviciul Medicină Școlară și Universitară - 27 minute în urmă
Restricții de circulație în Sighet pentru desfășurarea Pelerinajului național la Sanctuarul Martirilor - 28 minute în urmă
Activități literare dedicate persoanelor vârstnice de la Centrul CASPEV din Baia Mare - 46 minute în urmă
Doi bărbați reținuți după ce au amenințat o femeie - 53 minute în urmă
Sportivele de la Red&Black Dance Baia Mare s-au întors acasă cu medalii obținute la competiția Black Swan Dance - 2 ore în urmă
De Ziua Artistului Plastic Băimărean: Monumentul PANTHEON, dezvelit în Cimitirul Reformat Dealul Florilor - 2 ore în urmă
Moțiunea de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan a fost adoptată în Parlamentul României - 2 ore în urmă
Ultimul meci acasă din tur pentru „zimbri” - 3 ore în urmă
Ne dezvoltăm prin turism: Oficial, în Maramureș este funcțional de acum un obiectiv atractiv! Primul punct gastronomic din sudul județului!
Ne dezvoltăm prin turism: Oficial, în Maramureș este funcțional de acum un obiectiv atractiv! Primul punct gastronomic din sudul județului!
Primul Punct Gastronomic Local din Țara Lăpușului s-a deschis sâmbătă, 10 decembrie, în localitatea maramureșeană Suciu de Sus. Aparține lui Cornel Demian și familie sale.
Categoric este o idee ingenioasă de a transforma o anexă în „Șura Demian”. Piatra din care este construită șura a fost adusă de la o biserică din Târgu Lăpuș, care a fost demolată. Este de admirat faptul că familia a dorit să păstreze în noul decor și porțiuni cu piatră care să amintească povestea șurii.
Cu siguranță punctele gastronomice locale vor fi o atracție pentru turiști, arată Radu Trufan, vicepreședintele CJ Maramureș. Autoritățile arată că fie ca sunt situate în spațiul gospodăriilor țărănești, al micilor ferme, fie la stâne sau adăposturi pescărești, în care se prepară și se servește masa, pe bază de rețete tradiționale, cu resurse locale, aceste unități vor fi apreciate de cei care le vor trece pragul.
„În Comuna Suciu de Sus, Maramureș a prins viață un nou proiect, o nouă activitate, o noua provocare la care vă invit pe toți sa luați parte. Primul Punct Gastronomic Local din Țara Lăpușului-Șura Demian ,un loc excepțional încărcat de multa istorie și care fără nici o reținere îl puteți numi „Acasă”. Multumim mult familie Demian pentru încă un pas făcut către dezvoltarea locală a comunei nostre și vă uram mult succes!!!”, arată prietenii de la Telelu din Maramureș.
C.Ț.
Foto – Teleleu din Maramureș






















