Ursoaică cu pui semnalată în zona acumulării Strâmtori–Firiza - 3 minute în urmă
„Legendele Fotbalului Românesc”: expoziție și întâlnire inspirațională în Baia Mare - 4 minute în urmă
Ansamblul Folcloric „Măgura Cernești Junior”, locul I la Festivalul Concurs de Folclor „Joc și cânt la Breaza” - 56 minute în urmă
Vacanță cu zâmbete și mișcare: Tabăra de vară a Școlii Gimnaziale Groși a fost un succes - 59 minute în urmă
Examenul de Bacalaureat programat pe mâine, 30 iunie, se mută pe 1 iulie - 1 oră în urmă
Muzeul Satului Baia Mare a fost vizitat de o delegație oficială a Republicii Populare Chineze, condusă de Excelența Sa, ambasadorul Chen Feng - 1 oră în urmă
A trecut la cele veșnice Arhim. Sofronie Perța, starețul emerit al Mănăstirii Dragomirești - 2 ore în urmă
ACS Dragonul Baia Mare organizează tabăra de vară pentru copii „Summer Dragon Camp 2026” - 2 ore în urmă
„Inteligența emoțională în lumea de azi”, un proiect care îmbină educația, tradiția și arta, la Casa de Cultură Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
Patrimoniul artistic din Baia Mare ajunge la Cluj: Vernisajul expoziției „Maestrul și discipolul. Vasile Kazar și Mircea Bochiș” are loc la Palatul Bánffy - 3 ore în urmă
Acțiune Salvamont: Cioban găsit decedat în zona localității Petrova
Acțiune de căutare derulată de SPJ Salvamont Maramureș în zona localității Petrova, undeva aproape de locul numit „Ploschi”, zonă cu acces dificil.
Un cioban în vârsta de 74 ani plecat de duminică și care nu s-a mai întors la stână.
Salvatorii montani s-au deplasat cu Poliția în zona menționată. După mai bine de trei ore de căutări, ciobanul a fost găsit decedat.
A fost solicitat IML-ul, iar după efectuarea procedurilor acesta va fi coborât până unde există acces auto pentru a putea fi predat autorităților.
Dumnezeu să îl ierte și să îl odihnească!
IPJ Maramureș:
Ieri, 27 octombrie, în jurul orei 10.30, polițiștii Secției 4 Leordina au fost sesizați prin plângere de către un bărbat, cu privire la faptul că un alt bărbat de 74 de ani din județul Arad, care se afla cu oile la stâna acestuia, a plecat din data de 23 octombrie, și nu mai știe nimic despre acesta.
În urma activităților de căutare efectuate, bărbatul a fost găsit decedat pe raza comunei Petrova, în locul denumit „Ploschi”, în vegetația împădurită.
În urma examinării exterioare a cadavrului nu au fost identificate urme vizibile de violență.
Cadavrul a fost depus la prosectura Spitalului din Sighetu Marmației în vederea efectuării necropsiei.
În continuare, se efectuează cercetări în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor producerii evenimentului și cauzei decesului.















