A fost hramul de iarnă al Mănăstirii Moisei - 9 ore în urmă
„Vino și vezi”, la Colonia Pictorilor - 9 ore în urmă
Maia Sandu a fost nominalizată pentru Premiul Nobel pentru Pace 2026 - 9 ore în urmă
CS Minaur încearcă să-și întărească apărarea cu un fundaș de 18 ani - 10 ore în urmă
Hollósy Simon (1857–1918), părintele fondator al Școlii băimărene de pictură - 11 ore în urmă
Trei nominalizări pentru “Tricolorul lunii ianuarie” - 11 ore în urmă
„Easy Step Aerobic”: ateliere de aerobic pentru copii la Centrul Cultural START din Târgu Lăpuș - 12 ore în urmă
Proiectul „Fast Heroes”: prima activitate a reunit școlarii de la Liceul Tehnologic „Traian Vuia” Tăuții Măgherăuș la Biblioteca Orășenească Tăuții Măgherăuș - 12 ore în urmă
Calendarul colectării deșeurilor textile în Baia Mare - 13 ore în urmă
Momentele muzicale și poetice desfășurate la Centrul CASPEV din Baia Mare au stârnit emoție și bucurie celor prezenți - 13 ore în urmă
În tot acest weekend: Jandarmii din Maramureș sunt prezenți în județ la acțiunile principale în misiuni specifice pentru a menține ordinea publică!
În tot acest weekend: Jandarmii din Maramureș sunt prezenți în județ la acțiunile principale în misiuni specifice pentru a menține ordinea publică!
Jandarmii maramureșeni vor asigura și în acest sfârșit de săptămână, primul din luna octombrie, măsurile de ordine publică la manifestările care au loc în spaţiul public pe raza județului nostru, după cum urmează:
Sâmbătă, începând cu ora 10:00 și duminică, de la ora 09:30, în orașul Ulmeni va avea loc manifestarea cultural-artistică „Toamna Someşană – ediţia a X- a”.
Sâmbătă, la ,,Mănăstirea Rohița” din Boiereni, începând cu ora 06:00, se va desfășura slujba religioasă cu ocazia hramului mănăstirii; de la ora 08:00, în Piața Libertății din Baia Mare și traseul: Groși-Săcălășeni- Coruia-Curtuiușu Mic- Codru Butesii-Hovrila- Vălenii Șomcutei, se va desfășura competiția anuală de automobilism ,,Raliul Autonorod-ediția a 14-a”; începând cu ora 09:00, în Parcul Municipal din Baia Mare, va avea loc un concurs de alergare montană; de la ora 14:00, pe stadionul din localitatea Ocna Şugatag se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele ACS Salina Ocna Şugatag – CS Plimob Sighet; partida de fotbal dintre echipele CSM Sighetu Marmației-CSM Oradea, va avea loc pe stadionul ,,Solovan” din Sighetu Marmației, începând cu ora 15:00, iar în localitatea Cîmpulung la Tisa, de la ora 19:30, va avea loc manifestarea cultural-artistică ,,Balul Strugurilor”.
Duminică, începând cu ora 12:00, în localitatea Săsar din comuna Recea, se va desfășura evenimentul „Festivalul Strugurilor”; de la ora 13:00, în localitatea Repedea, va avea loc manifestarea cultural-artistică „Sărbătoarea Folclorului Ucrainean”; în localitatea Cicârlău, începând cu ora 14:00, va avea loc evenimentul „Festival în memoria artistului Nicolae Sabău”; începând cu ora 16:00, pe stadionul din localitatea Săliştea de Sus se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele AS Recolta Săliștea de Sus – AS Zorile Moisei iar de la ora 16:00, pe stadionul din localitatea Gârdani, se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele ACS Viitorul Gârdani – AS PHP Iadăra. Jandarmii vor fi prezenţi în zonele de desfăşurare a evenimentelor enumerate mai sus pentru a veghea la menţinerea unui climat de ordine şi siguranţă, precum şi pentru prevenirea şi descurajarea fenomenelor infracţionale. Jandarmii recomandă celor care participă la evenimentele menţionate să adopte un comportament civilizat, să aibă grijă de copii în cazul în care sunt însoţiţi de aceştia, să fie atenţi la bunurile personale şi să nu se implice în conflicte de orice natură. În cazul observării unor fapte de natură penală sau contravenţională, rugăm cetăţenii să sesizeze aspectele în cauză, jandarmilor ori poliţiştilor prezenţi.
De asemenea, jandarmii sunt preocupați și de cei care au ales ca destinație zonele montane ale județului Maramureș, pe care îi sfătuim să respecte regulile pentru prevenirea accidentărilor sau situațiilor de pericol la care pot fi expuși pe timpul drumețiilor și să apeleze în caz de nevoie numărul unic de urgență 112 pentru a solicita intervenția jandarmilor montani, arată reprezentanții IPJ Maramureș.
DirectMM.ro















