Acțiune de voluntariat la Balta Două Veverițe din Recea. Comunitatea este invitată să participe - 6 minute în urmă
Implicare și credință: Lucrări de modernizare a infrastructurii la Parohia Poiana Botizii - 6 minute în urmă
Doi ani fără Nicu Covaci. Legenda Phoenix rămâne vie prin muzica sa - 15 minute în urmă
Mândrie pentru Baia Mare: Anamaria Suciu și Ionuț Vasian, pe podiumul Campionatului Balcanic de Judo - 20 minute în urmă
Marcel Iureș împlinește astăzi 75 de ani. O carieră de excepție în teatrul și filmul românesc - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 2 augusst 2026 - 2 ore în urmă
Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 14 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 15 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 15 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 16 ore în urmă
Meteo Maramureș: Vreme firească în regiunea noastră în viitoarele 14 zile cu înfățișarea caracteristică a lunii acesteia! Iată statistica specială!
Meteo Maramureș: Vreme firească în regiunea noastră în viitoarele 14 zile cu înfățișarea caracteristică a lunii acesteia! Iată statistica specială!
Vom avea parte de fluctuații termice în continuare și în intervalul viitor, arată estimările realizate de specialiști în meteorologie, pentru următoarele două săptămâni.
Suntem acum în toamnă, asta oficial, așadar tendința de răcorire va fi evidentă și vizibilă. Ca atare este perfect logic să avem parte atât de zile frumoase și calde cât și de zile mai răcoroase puțin, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
Valorile maxime medii se vor situa în general în jurul mediilor multianuale. Astfel temperaturile medii diurne în prima săptămână se vor încadra între 13-14 la 20-22 de grade, cu cea mai ridicată valoare urmând a se înregistra în zilele de 29, 30 septembrie și 1 octombrie și cea mai coborâtă în 28 septembrie. În cea de a doua săptămână vor marca o scădere până către de la 13-14 la 19-20 grade. Valorile minime medii se vor încadra în prima săptămână între 7-9-13-14 grade, cu cea mai ridicată valoare urmând a se înregistra în ziua de 27 septembrie și în intervalul 1 – 2 octombrie, iar cea mai coborâtă în zilele de 26 și 29 septembrie. În cea de a doua săptămână, valorile medii nocturne vor marca o scădere treptată până spre 7 grade, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
Probabilitatea pentru precipitații va fi mai ridicată până în jurul datei de 4 octombrie, când local se vor înregistra cantități mai importante de apă, așadar local chiar însemnate cantitativ, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
C.Ț.










