Săliștea de Sus își sărbătorește hramul de vară. PS Timotei Sătmăreanul va oficia Sfânta Liturghie Arhierească - 5 ore în urmă
Decizie istorică în Italia: Episcopia Ortodoxă Română primește recunoaștere oficială - 6 ore în urmă
Zilele Orașului Seini – „Cetatea Zynir”: Cine urcă pe scenă în ediția din acest an? - 6 ore în urmă
Anchetă după moartea unei fetițe de 6 ani într-un accident produs în Vișeu de Jos, Maramureș - 6 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Capcana păcii cu orice preț - 6 ore în urmă
Prietenie și credință: Tabăra de Vară „Credință, Rugăciune și Comuniune” revine și în acest an, la Bloaja - 7 ore în urmă
„Târgu Țarinii” revine în Poiana Botizii - 7 ore în urmă
Atelier de personalizat tricouri la Filiala Traian din Baia Mare - 9 ore în urmă
Sportiva Ionela Frișta din Baia Mare reprezintă țara noastră la Campionatul European de Beach Handball Junioare din Croația - 9 ore în urmă
Insieme Music School din Baia Mare a cucerit scena internațională și Marele Premiu al Festivalului Internațional Magia Italiana din Rimini - 10 ore în urmă
Maramureșean prins la volan cu 1,37 mg/l alcool pur în aerul expirat
Aseară, 6 septembrie, la ora 22.00, în timp ce polițiștii din Săliștea de Sus efectuau serviciul de patrulare pe raza comunei Săcel, au oprit pentru control un autoturism condus pe ulița primăriei.
La volan a fost identificat un bărbat de 44 de ani, din Săcel, care emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 1,37 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a fost condus la Centrul de Permanență Dragomirești pentru prelevarea de mostre biologice de sânge în vederea determinării cu exactitate a alcoolemiei, unde, în prezența personalului medical de gardă a refuzat prelevarea mostrelor.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuz sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.















