30 august1950: s-a născut profesorul Dan V. Achim, un nume legat de istoria și memoria Maramureșului - 20 de minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 30 august 2026 - 1 oră în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la pilda lucrătorilor celor răi; Duminica a 13-a după Rusalii - 12 ore în urmă
La o cafea cu Ioan Marchiș. Despre Pintea, George Pop de Băsești, „Arcul Solar” și memoria unui oraș - 12 ore în urmă
Ansamblul Folcloric „Leordenii” a cucerit Marele Trofeu la secțiunea Dansuri Populare în cadrul Festivalului-Concurs Național „Cântec din Vatra Satului” - 12 ore în urmă
Hram la Schitul Izvoare. PS Timotei Sătmăreanul a slujit de sărbătoarea Sfântului Ioan Botezătorul - 13 ore în urmă
Baia Mare are un simbol al trecutului industrial care poate deveni punctul de plecare pentru altceva - 15 ore în urmă
Femeile închisorilor comuniste au fost readuse în memoria publicului la Sighet - 16 ore în urmă
Hram la Mănăstirea Pietroasa-Borșa, de sărbătoarea Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul - 18 ore în urmă
Opt locuri de muncă la Rona de Jos. Se caută îngrijitoare, bucătar, ajutor de bucătar, spălătoreasă și administrator - 21 de ore în urmă
Evenimentul tradițional „Hora la Prislop” aniversează ediția cu numărul 50; Când va avea loc
În perioada 27-28 august, evenimentul tradițional de referință „Hora la Prislop” aniversează ediția cu numărul 50. Timp de două zile, cea mai înaltă trecătoare din Carpații Orientali va constitui punctul de întâlnire a trei județe.
Autăritățile din Maramureș, Suceava, Bistrița-Năsăud își vor uni din nou eforturile, astfel încât cea de-a 50-a ediție a festivalului „Hora la Prislop” să fie una cu adevărat memorabilă.
Alături de organizatori, un aport considerabil la reușita acestei ediții îl vor avea și partenerii evenimentului: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș, Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”, Muzeul de Științe Atronomice Baia Mare, Serviciul Public Județean Salvamont Maramureș.
Fiind vorba despre o ediție aniversară, de această dată manifestările din cadrul evenimentului se vor întinde pe parcursul a două zile. Prima zi va debuta cu o paradă moto cu participarea cluburilor Rock ‘N Road si Nord 6 Riders din Maramureș, împreună cu cluburile partenere din Suceava și Bistrița-Năsăud. Programul acestei zile se va încheia cu un concert folk-rock, Focul Viu, Florin Chilian, Iris și Nightlosers fiind responsabili de spectacol.
În data de 27 august, după slujba religioasă oficiată la Mănăstirea Prislop, se va da startul petrecerii, această zi a festivalului fiind dedicată folclorului autentic. Pe scena din Pasul Prislop vor urca: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, Ansamblul Artistic Profesionist „Ciprian Porumbescu”, Ansamblul Folcloric Cercănelul și grupuri folclorice din județele Suceava și Bistrița-Năsăud. Pe lângă toate acestea, din programul evenimentului nu vor lipsi nici parada cailor, ateliere de creație, demonstrații gastronomice, observații astronomice, tradiționalul târg al meșterilor populari și o tabără dacică cu tematică istorică.






