S-a dat startul JO de iarnă Milano Cortina 2026 - 33 minute în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXIX) - 1 oră în urmă
Cercetătorul Chiș Vasile Timur a reprezentat Muzeul Maramureșean din Sighetu Marmației la Conferința Internațională „Cooperare transfrontalieră Ucraina – V4” din Ujhorod - 2 ore în urmă
Au început înscrierile la examenul pentru obținerea atestatului de detectiv particular - 2 ore în urmă
Victorie cu emoții pentru CS Minaur în primul meci oficial din acest an - 3 ore în urmă
7 februarie 1967, s-a născut Nicolae Ciucă - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 7 februarie 2026 - 5 ore în urmă
Autoutilitară care transporta ilegal lemne, indisponibilizată - 16 ore în urmă
Știința Explorări, învinsă de Corona Brașov de două ori în trei zile - 16 ore în urmă
Din cei doi judecători, fiecare are o părere diferită despre legalitatea probelor în procesul lui Călin Georgescu - 17 ore în urmă
Patru tineri reținuți pentru tâlhărie calificată; În două nopți au „atacat” băimăreni pe stradă, luându-le bunurile
Ieri, 28 iulie, în urma măsurilor informativ-operative efectuate de către polițiștii Biroului de Investigații Criminale Baia Mare, au fost identificați patru tineri cu vârste cuprinse între 18 și 28 de ani, care sunt bănuiți de comiterea a două fapte de tâlhărie calificată.
Prima faptă s-ar fi produs în noaptea de 23 iulie, la ora 23.30, când victimele, doi bărbați de 45 și 48 de ani, în timp ce se aflau în zona Autogării din Baia Mare, au fost deposedați prin violență de mai multe bunuri în valoare de aproximativ 1650 de lei.
A doua faptă s-ar fi produs în seara zilei de 25 iulie, la ora 22.40, în timp ce victima, un bărbat de 54 de ani, se deplasa pe strada Vasile Alecsandri din municipiu cu un alt bărbat de 55 de ani. Acesta a fost ajuns din spate de doi bărbați, moment în care a fost agresat fizic, a căzut la pământ, după care i-au furat o borsetă care conținea mai multe bunuri personale.
Imediat după comiterea faptei, agresorii au au fugit de la fața locului iar victima a fost transportată la spital de către echipajul de ambulanță în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Față de cele patru persoane bănuite de comiterea faptei, polițiștii au luat măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați Judecătoriei Baia Mare, cu propunere de arestare preventivă. Aceștia sunt cercetați sub aspectul savârsirii infractiunii de tâlhărie calificată.












