Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 5 ore în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 6 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 7 ore în urmă
Clipa de natură - 8 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 8 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 9 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 9 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 9 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 9 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 10 ore în urmă
Meteorologii arată că temperaturile vor depăși pragul de caniculă. „Din 29 iunie, zilnic am atins recorduri ale valorilor maxime”
România este împărțită între caniculă și furtuni. Peste valul de căldură extremă, vin ploi torențiale și vijelii. Săptămâna viitoare va ploua mai mult decât ar fi normal în această perioadă, anunță meteorologii, arată digi24.ro.
Elena Mateescu, directorul ANM: „Sunt recorduri zilnice la nivelul temperaturilor maxime sau al temperaturilor minime. În 29 iunie și până în prezent, de când am atenționat în ceea ce privește valul de căldură persistent și indicele de temperatură – umezeală, disconfortul a fost deosebit de ridicat.
În fiecare zi am atins recorduri ale valorilor de temperatură maxime zilnice”. În legătură cu evoluția temperaturii în următoarea săptămână, Elena Mateescu a declarat că sunt așteptate maxime de 37 de grade, dar și vreme instabilă. „Pe termen scurt, în primele zile din săptămână, temperaturile rămân ridicate, mai ales în partea de vest și sud a țării, acolo unde se va depăși pragul unei zile de caniculă, respectiv 35-37 grade Celsius.
În a doua parte a săptămânii o să consemnăm o scădere a valorilor de temperatură și mai ales fenomene de instabilitate atmosferică spre sfârșitul săptămânii”, a spus directorul ANM. Duminică, în mare parte din țară vor fi vijelii puternice și ploi abundente. Până la ora 22.00 este în vigoare un cod portocaliu emis de ANM. Astfel, în zonele de munte, în Maramureș, Transilvania, Oltenia, nord-vestul Munteniei și local în Moldova, iar spre seară și în Crișana vor fi vijelii puternice, cu rafale de peste 70…80 km/h, averse torențiale, frecvente descărcări electrice și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși local 35…40 și izolat 50…60 l/mp, mai arată sursa citată în acest articol.















