15 aprilie, Ziua Mondială a Artei - în urmă
Transportul public din Borșa este scos la licitație - 8 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 15 aprilie 2026 - 8 ore în urmă
Operațiunea Speed în Maramureș - 11 ore în urmă
CS Minaur, ultimele pregătiri pentru Final Four-ul Cupei României - 12 ore în urmă
Peste 400 de amenzi date de polițiști în patru zile - 13 ore în urmă
Artista Gabriela Ardusătan, distinsă de PS Părinte Episcop Iustin cu Ordinul Omagial „Preot Nicolae Gherman” - 13 ore în urmă
Horațiu Mălăele aduce pe scena băimăreană spectacolul „Sunt un Orb” - 13 ore în urmă
La ceas aniversar, dr. Călin Terțan și proiectele care explorează sensurile vieții - 14 ore în urmă
Restricții de circulație în Sighet - 14 ore în urmă
Copiii părintelui Ikea au luat o plasă de miliarde de euro
Potrivit Bloomberg, mare parte a moștenirii lui Ingvar Kamprad, fondatorul Ikea, evaluată la 54 de miliarde de euro, va ajunge la o fundație germană, și nu în conturile sale bancare, relatează ediția online a ziarului spaniol ABC, potrivit Agerpres.
Ingvar Kamprad era unul dintre cei mai bogați oameni ai planetei, grație imperiului său de mobilă. Decesul său a lăsat fără stăpân o avere de 54 de miliarde de euro care va ajunge în mare parte la o fundație germană.
Omul de afaceri suedez avea patru copii din cele două căsătorii ale sale: o fiică, Annika, adoptată împreună cu prima lui soție, și trei fii, Peter, Jonas și Mathias, din cea de-a doua căsătorie.
Cu toate acestea, potrivit Bloomberg, niciunul dintre cei patru nu va primi o sumă cu multe zerouri. Marea parte a averii lui Kamprad va merge la Stichting Ingka Foundation, o organizație germană care susține inovația și designul.
Înființată de Kamprad în anii ’80, fundația nu s-a aflat niciodată sub controlul familiei sale. De fapt, membrilor familiei le este strict interzis să facă parte din consiliul de administrație.
Citește și: Fondatorul imperiului Ikea a murit. Când era de-o șchioapă le vindea vecinilor chibrituri și semințe







