Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 57 minute în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 2 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 3 ore în urmă
Clipa de natură - 4 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 4 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 4 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 5 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 5 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 5 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 6 ore în urmă
Situația la frontiera nordică: Și în Maramureș în continuare putem vorbi despre activitate dinamică!1322 ucraineni au sosit în țară în 24 ore pe la PTF Sighet!
Situația la frontiera nordică: Și în Maramureș în continuare putem vorbi despre activitate dinamică!1322 ucraineni au sosit în țară în 24 ore pe la PTF Sighet!
În data de 31.05.2022, în interval de 24 de ore, la nivel naţional, prin punctele de frontieră au intrat în România 74.662 de persoane, dintre care 11.862 de cetăţeni ucraineni (în creştere cu 20 % faţă de ziua precedentă).
Pe la frontiera cu Ucraina au intrat în România 4.656 cetăţeni ucraineni (în creștere cu 12,9 %), iar pe la cea cu Republica Moldova au intrat 943 cetăţeni ucraineni (scădere cu 0,9%). De la declanşarea acestei crize (24.02.2022), până la data de 31.05.2022, ora 24.00, la nivel naţional, au intrat în România 1.087.995 cetăţeni ucraineni. De asemenea, începând cu data de 10 februarie 2022 (perioadă pre-conflict), au intrat în ţară noastră 1.122.524 ucraineni, arată reprezentanții IGPF.
În continuare, controlul de frontieră la intrarea în România prin punctele de trecere a frontierei se derulează cu operativitate, în conformitate cu prevederile legislației naționale și comunitare. Măsuri de întărire a dispozitivului de supraveghere a frontierei au fost dispuse și la granița terestră, fiind suplimentate echipajele care derulează misiuni în zonele de responsabilitate. Se acționează în sistem integrat cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu, în vederea unui schimb operativ de date și informații, precum și de adoptare în comun a măsurilor necesare pentru gestionarea cazurilor apărute. Rugăm cetățenii să se informeze doar din surse oficiale, mai arată reprezentanții IGPF.
„Situația traficului prin PTF Sighetu Marmației. În data de 31.05.2022, în intervalul orar 00.00-23.59, au intrat în România, prin PTF Sighetu Marmației, 1.817 persoane cu 261 autoturisme. Din cele 1.817 persoane, 1.322 sunt cetățeni ucraineni. În data de 31.05.2022, în același interval orar, în PTF Sighetu Marmației nu au fost solicitări de azil”, acum arată Iulia Stan, purtătorul de cuvânt al ITPF Sighetu Marmației.
C.Ț.















