Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 8 minute în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 1 oră în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 1 oră în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 1 oră în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 3 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 3 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 3 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 4 ore în urmă
În tot acest weekend: Jandarmii din Maramureș sunt prezenți în județ la acțiunile principale pentru a menține ordinea publică în misiuni specifice!
În tot acest weekend: Jandarmii din Maramureș sunt prezenți în județ la acțiunile principale pentru a menține ordinea publică în misiuni specifice!
Jandarmii maramureșeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică pe timpul desfăşurării manifestărilor care vor avea loc în acest sfârșit de săptămână.
Sâmbătă și duminică, începând cu ora 11.00, Consiliul Judeţean Maramureş, organizează manifestarea promoțională „Târgul Bun de Maramureş – Sf. Constantin şi Elena”, în Baia Mare la Muzeul Judeţean de Etnografie şi Artă Populară Maramureş – Muzeul Satului. Sâmbătă, începând cu ora 09.00, jandarmii vor fi la datorie în zona lăcaşurilor de cult aparţinând Bisericii Ortodoxe din localitățile Baia Mare și Sighetu Marmaţiei unde se desfăşoară slujbe religioase cu ocazia sărbătorii „Sf. Constantin şi Elena”.
De asemenea, sâmbătă, începând cu ora 16.00, pe stadionul local Târgu Lăpuș se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele FC Lăpușul Târgu Lăpuș și AS Unirea Șișești iar de la ora 18.00, la Baza sportivă Şomcuta Mare, se va desfăşura meciul de fotbal, CS Progresul Şomcuta Mare – Luceafărul Oradea.
Duminică, începând cu ora 16.00, pe stadionul din localitatea Dragomirești se va desfăşura meciul de fotbal dintre echipele AS Iza Dragomirești și ACS Avântul Bârsana, iar de la ora 17.30, în Piața Libertății din Baia Mare, va avea loc ,,Evenimentul religios – cuvântări religioase”.
Pentru a se evita producerea unor incidente, jandarmii recomandă participanților la aceste evenimente următoarele:
– să adopte un comportament civilizat și să evite implicarea în conflicte de orice fel;
– să evite aglomerația și să acorde o atenție sporită modului de păstrare și asigurare a bunurilor și obiectelor personale;
– dacă sunt însoțiți de copii, aceștia să fie supravegheați cu atenție;
– deplasarea către lăcașurile de cult să se realizeze în condiții de siguranță, cu evitarea aglomerărilor.
Dacă sunteți martorii unor fapte antisociale, apelați cu încredere la cea mai apropiată patrulă de jandarmerie sau la numărul unic de urgență ,,112” imediat, arată maiorul Radu Vasile Nicolae, purtătorul de cuvânt al I.J.J. Maramureş.
C.Ț.















