Horațiu Mălăele împlinește 74 de ani. Artistul care a transformat rana în umor și viața în spectacol - 5 secunde în urmă
Gest de solidaritate în Fărcașa: Comunitatea a refăcut acoperișurile a două familii aflate în impas - 2 ore în urmă
Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației oferă oportunități de studii postliceale în domeniul informaticii - 2 ore în urmă
Tudor Gheorghe își sărbătorește astăzi ziua de naștere. O viață dedicată artei românești - 3 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XXIV) - 3 ore în urmă
A început weekendul creativ la Muzeul Satului Baia Mare. Ateliere pentru toate vârstele - 3 ore în urmă
Două persoane, arestate preventiv într-un dosar de trafic de droguri în Maramureș - 4 ore în urmă
Expoziția Internațională de Pictură Sighet700 a fost inaugurată la Sighetu Marmației - 5 ore în urmă
1 august 1835, s-a născut George Pop de Băsești - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 1 august 2026 - 6 ore în urmă
Biserica de lemn din Dragomirești, aflată la Muzeul Satului „Dimitrie Gusti” din București, împlinește anul acesta 300 de ani de existență (FOTO)
Biserica de lemn din Dragomirești, aflată la Muzeul Satului „Dimitrie Gusti ” din București, împlinește anul acesta 300 de ani de existență.
Cu acest prilej, la invitația directorului Paula Popoiu, joi, 12 mai, o delegație din Dragomirești a fost prezentă la București, pentru a lua parte la manifestările organizate cu ocazia acestui eveniment.
În curtea bisericii, un sobor de 7 preoți a oficiat un un parastas pentru toți ctitorii și preoții care au slujit în acest lăcaș între 1722 și 1936, când biserica a fost donată Muzeului Satului.
Ansamblul „Izvorul Izei” din Dragomirești a prezentat un moment artistic foarte apreciat de întreaga audiență.
















