Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 21 martie 2026 - 9 minute în urmă
Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 10 ore în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 11 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 12 ore în urmă
Clipa de natură - 13 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 13 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 14 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 14 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 14 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 14 ore în urmă
Suprafaţa acoperită de gheaţă în Antarctica a ajuns la cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor
Suprafaţa acoperită de gheaţă în Antarctica s-a diminuat în acest an şi a ajuns la cel mai scăzut nivel al său din istoria măsurătorilor de acest tip, care au început să fie realizate spre sfârşitul anilor 1970, arată digi24.ro.
Recordul negativ stabilit pe 25 februarie 2022 reprezintă a doua scădere a suprafeţei acoperite de gheaţă în Antarctica înregistrată în ultimii cinci ani, au anunţat cercetătorii chinezi de la Universitatea Sun Yat-sen din Guangzhou şi de la Laboratory of Southern Marin Science din Zhuhai, într-un articol publicat în revista Advances in Atmospheric Sciences și citat de Agerpres.
Ei au analizat curenţii oceanici şi fenomenele meteorologice aflate în spatele acestei topiri a calotelor glaciare, însă continuă să nu aibă răspunsuri pentru câteva evoluţii misterioase. În timp ce gheaţa din Arctica scade cu rapiditate din cauza încălzirii globale a climei, suprafaţa acoperită de gheaţă din Antarctica a înregistrat o uşoară tendinţă de creştere, avansând cu aproximativ 1% în fiecare deceniu începând din anii 1970.
După o scădere neobişnuită înregistrată în 2017, fenomenul s-a produs din nou în acest an la sfârşitul verii din emisfera sudică, în ultima parte a lunii februarie: pentru prima dată, suprafaţa gheţii din Antarctica a scăzut sub pragul de 2 milioane de kilometri pătraţi. Această suprafaţă este cu circa 30% mai mică decât nivelul mediu înregistrat în perioada 1981-2010. Serviciul dedicat schimbărilor climatice din cadrul programului european Copernicus a raportat deja că suprafaţa zilnic măsurată a gheţii din Antarctica a scăzut în luna februarie până la cel mai mic nivel al său din istoria măsurătorilor de acest tip, care au început să fie realizate în anul 1979, mai arată sursa citată în acest articol.






