La Săliștea de Sus va fi dezvelit bustul lui Gavrilă Iuga, personalitate marcantă a Maramureșului - 35 minute în urmă
„Vacanță în tinda bisericii”: Ediția a IV-a a taberei de vară pentru copii are loc la Sighetu Marmației - 39 minute în urmă
Campanie de donare de sânge la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 39 minute în urmă
Părintele protopop dr. Stan Florin, invitat la Școala Părinților din Parohia Dumbrăvița - 54 minute în urmă
Adrenalină și cultură prin Fisculaș: Raliul Autonord Rotary revine cu cea de-a X-a ediție - 2 ore în urmă
Exercițiu! Accident cu 11 pasageri simulat în Pasul Gutâi, Maramureș - 2 ore în urmă
O nouă săptămână de tabără pentru copii în cadrul Centrului „Rivulus Pueris” din Baia Mare - 2 ore în urmă
Investiții majore la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Experiențe inspiraționale de vacanță pentru clubul de robotică Tech-X din Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Patrimoniul mineral întâlnește arta: Expoziția „Ecouri din Mină” semnată de Elisabeta Pietrar Veress va fi vernisată la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare - 4 ore în urmă
Acum este timpul fraternității: Exercițiu de solidaritate maximă! Acțiunile de la Casa Armatei! Statistica a 7 zile, la noi!
Acum este timpul fraternității: Exercițiu de solidaritate maximă! Acțiunile de la Casa Armatei! Statistica a 7 zile, la noi!
S-a încheiat o săptămână cu multe acțiuni umanitare destinate sprijinirii persoanelor afectate de războiul din Ucraina, duminică, 3 aprilie. Tone de alimente, haine, produse sanitare și de igienă, mii de kilometri parcurși, sute de oameni care s-au bucurat de gesturile nobile ale confraților lor, arată autoritățile din Maramureș. 28 martie – Ordinul Ospitalierilor Sfântului Ioan de la Ierusalim din Châteaurenard – Franța trimite la depozitul logistic din Halmeu un transport de fructe și legume.
29 martie – Materiale sanitare și de igienă sunt donate de Rotary Club Baia Mare 2005. Din acestea s-au pregătit 1.000 de kit-uri de igienă pentru a fi distribuite în Punctul de Trecere Frontieră Sighetu Marmației. Cantități impresionante de ajutoare, constând în feșe sterile, ser fiziologic, seringi, haine și pături ajung la depozitul de la Casa Armatei de la primăriile Băiuț și Bicaz. 30-31 martie – Patru TIR-uri cu alimente, haine, produse de igienă și curățenie și dispozitive medicale pleacă plecat din Halmeu spre Ucraina. Primul transport a ajuns la Mukacevo – la Forumul German, la volanul lui fiind chiar Frank Franke președintele Asociației ”Luftfahrt ohne Grenzen e.V. Wings of Help din Germania”, al doilea a ajuns la Clubul Rotary din Ujhorod, al treilea la Clubul Rotary din Rahiv și al patrulea la ”Transcarphatian Enterprise Support Fund “TES Fund”- parteneri de încredere ai Camerei de Comerţ şi Industrie Maramureş.
La Mănăstirea Sihăstria a ajuns un camion cu ajutoare, care au plecat mai departe la 400 de copii orfani de la Mănăstirea Bănceni – Cernăuți, prin grija Părintelui Cleopa. 1 aprilie – Un camion cu produse alimentare, produse sanitare și pături pentru copii a venit la depozitul logistic din Halmeu din regiunea Flevoland – Olanda. O campanie de donații, derulată cu sprijinul BSG Amanet & Exchange și Western Union – în calitate de partener – s-a concretizat în 500 de pături, 500 baterii externe și 500 truse medicale pentru victimele războiului din Ucraina, dar și în ghiozdane și penare pentru 15 copii ucraineni care-și continuă școala în România. 6 microbuze cu alimente destinate copiilor din Vorotca au ajuns la depozitul logistic din Sighetu Marmației din Koblenz – Germania. 2 aprilie – Un nou convoi de patru TIR-uri încărcate cu pâine prăjită, scutece, apă, dulciuri și alimente pentru copii, ajunge la Halmeu, venind din Germania, grație acțiunilor inițiate de Forumul German și de Asociația Bayerische Kinderhilfe Rumänien. 119 copii orfani și 57 de însoțitori au intrat în România prin vama Halmeu, de unde au fost preluați de reprezentanți DGASPC Maramureș, care i-au adus în Baia Mare unde au fost cazați, urmând ca luni să zboare spre Turcia.
Iată și un anunț deosebit de important făcut de autoritățile din județul nostru, foarte util pentru cei care doresc să întindă în continuare o mână de ajutor! Punctul de colectare a donațiilor de la Casa Armatei din Baia Mare, str. Hortensiei, nr. 1, va avea începând cu această săptămână următorul program: Marți, joi și sâmbătă între orele 14:00-18:00. Pentru urgențe sau transporturi care ajung la depozit în afara orarului menționat vă rugăm să apelați nr. de telefon 0768 067 801 – Mircea Pop, mai arată autoritățile maramureșene.
C.Ț.













