S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 6 minute în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 9 minute în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 38 minute în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 50 minute în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 1 oră în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 1 oră în urmă
Satul Prislop, recunoaștere oficială pentru patrimoniul cultural imaterial al tradiției „Șezătoare și Joc de lăsatul secului” - 1 oră în urmă
Atenție la volan: cât ajungi să plătești pentru o greșeală în trafic - 2 ore în urmă
Studentul și colecționarul Ionuț Fintoiu din Argeș, expoziție de port tradițional la Baia Mare - 2 ore în urmă
Cod galben hidrologic în bazinul Someș–Tisa - 2 ore în urmă
Vaccinarea continuă la noi: În județul Maramureș în prezent cu cel puțin prima doză de ser anti-COVID-19 avem imunizate 347.571 persoane! Statistica arată tot!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș a comunicat statistica actualizată a campaniei de vaccinare, în județul nostru. Au fost vaccinați, până în 14 martie total: 347.571 cetățeni.
Acum o săptămână erau 347.342. Însă campania se află în plină desfășurare în Maramureș. Procentul de imunizare a populației se calculează, conform autorităților, din populația admisă pentru această campanie.
Acest procent este în continuă dinamică, în conformitate cu numărul de persoane care se vaccinează. Totuși se constată creștere în județul nostru dar aceasta este foarte mică acum. În județul Maramureș s-au vaccinat, conform datelor primire de la Direcția de Sănătate Publică, în centrele de vaccinare, în perioada 7-13 martie a.c., 187 de persoane. Din totalul acestora au fost imunizate cu prima doză 26 persoane, cu a doua doză 83 persoane, iar cu a treia doză 78 persoane.
Situația persoanelor imunizate pe centre de vaccinare este următoarea:
1. Centrul Multifuncțional ”Rivulus Pueris” Baia Mare – 90 persoane imunizate, din care 11 persoane cu prima doză, 27 persoane cu a doua doză, respectiv 52 persoane cu a treia doză.
2. Spitalul Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare – 31 persoane, din care două persoane cu prima doză, 12 persoane cu a doua doză și 17 persoane cu a treia doză.
3.Târgu Lăpuș, Spitalul Orășenesc – șapte persoane, din care o persoană cu prima doză și șase persoane cu a doua doză.
4. Sighetu Marmației, Spitalul Municipal – 41 persoane, din care șapte persoane cu prima doză, 28 persoane cu a doua doză și șase persoane cu a treia doză.
5. Vișeu de Sus, Spitalul Orășenesc – 18 persoane, din care cinci persoane cu prima doză, 10 persoane cu a doua doză și trei persoane cu a treia doză.
„Până în prezent au fost imunizate în județul nostru, începând cu data de 27 decembrie 2020, un număr de 347.571 persoane, din care cu prima doză au fost vaccinate 168.771 persoane, cu a doua doză 128.248 persoane, iar cu a treia doză 50.552 persoane. Cu vaccinul Pfizer-BioNTech au fost imunizate 285.748 persoane, cu vaccinul Moderna 7.652 persoane, cu vaccinul AstraZeneca 14.076 persoane, iar cu vaccinul Johnson & Johnson 39.894 persoane. Din data de 26 ianuarie a.c., au fost administrate 201 doze de vaccin Pfizer BioNTech pediatric pentru copii cu vârsta cuprinsă între 5-11 ani, din care 109 copii au fost imunizați cu prima doză, iar 92 copii cu a doua doză. S-au imunizat, până în prezent, 4.060 persoane angajate în cadrul unor operatori/agenți economici privați, inclusiv din domeniul HoReCa. În spitalele publice au fost imunizați 626 pacienți. Medicii de familie au procedat, până acum, la vaccinarea a 16.226 persoane. De la demararea activității de vaccinare au fost imunizate de către echipele mobile care s-au deplasat în teritoriu 2592 de persoane (din centre rezidențiale, centre de dializă, persoane fără adăpost, persoane nedeplasabile) ”, arată Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
C.Ț.















