Maramureșeanca Carolina Petky, medalie de aur la Campionatul European de Taekwon-do ITF - 6 ore în urmă
Nuno Farelo, antrenor CS Minaur: „Vreau să arătăm că suntem o echipă competitivă, disciplinată în toate momentele jocurilor” - 7 ore în urmă
O cometă rară traversează cerul: fenomenul care apare o dată la 170.000 de ani - 7 ore în urmă
Ziua Mondială a Artei, marcată de Corul „Crizanteme” din Baia Mare în cadrul repetițiilor - 7 ore în urmă
Final Four-ul Cupei României se va desfășura în Baia Mare - 8 ore în urmă
Copiii de la Centrul de Primire în Regim de Urgență Sighetu Marmației au avut parte de o vânătoare distractivă de ouă colorate - 8 ore în urmă
Atelier de filosofie pentru copii la Biblioteca Județeană - 8 ore în urmă
Între oportunitate și provocare: Turcia devine centrul noii strategii NATO - 9 ore în urmă
Acțiuni ale polițiștilor în patru localități maramureșene - 9 ore în urmă
De Izvorul Tămăduirii: Hramul mic la Mănăstirea Rohia - 11 ore în urmă
Continuă activitatea în cadrul Centrului de evaluare COVID -19 al Spitalului Judeţean Baia Mare (FOTO)
Continuă activitatea în cadrul Centrului de evaluare COVID -19 al Spitalului Judeţean de Urgenţă ” Dr. Constantin Opriş” Baia Mare, situat pe strada George Coşbuc, nr.31.
De la deschiderea Centrului de evaluare COVID -19, din data de 25 ianuarie, au fost evaluați medical peste 280 de pacienți depistați pozitiv.
„Este foarte important ca pacienții infectați cu virusul SARS–CoV-2 să ajungă, în cel mai scurt timp de la primirea rezultatului pozitiv al testului, în Centrul de evaluare pentru a fi investigați și a primi tratamentul adecvat formei de boală.
Tratamentul antiviral este gratuit, în regim de spitalizare de zi, indiferent dacă pacientul deține sau nu calitatea de asigurat medical.
În funcție de rezultatele investigațiilor și severitatea simptomelor, se va decide dacă e necesar ca pacienții să fie spitalizați în regim de zi sau spitalizare continuă. Pacienții care nu necesită spitalizare continuă vor primi tratament antiviral pentru administrare la domiciliu sau în funcție de factorii de risc, patologia asociată( pacienții cu afecțiuni oncologice, hematologice, hemodializă cronică etc.) anticorpi monoclonali pentru a împiedica evoluția spre o formă severă” – anunță jr. George Alexandru Oros, managerul spitalului.
Programul Centrului de evaluare COVID-19 este non-stop, inclusiv zilele de sâmbătă și duminică, iar informații suplimentare se pot obține la numărul de telefon : 0262 276 033.
Medicul responsabil al Centrului de Evaluare este dr. Chira Codruța.















