Un tânăr din Petrova s-a stins în Italia, după ce i s-a făcut rău în timp ce lucra la recoltarea roșiilor - 1 oră în urmă
5 august 1984: regalul olimpic oferit de Kati Szabo - 2 ore în urmă
Pompierii voluntari din cadrul SVSU Recea, Maramureș, sunt din nou campioni naționali - 4 ore în urmă
Prefectura Maramureș le cere primăriilor să reducă consumul de energie - 5 ore în urmă
Angajări în învățământul băimărean: post cu normă întreagă la grădiniță - 5 ore în urmă
La Săliștea de Sus va fi dezvelit bustul lui Gavrilă Iuga, personalitate marcantă a Maramureșului - 6 ore în urmă
„Vacanță în tinda bisericii”: Ediția a IV-a a taberei de vară pentru copii are loc la Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Campanie de donare de sânge la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 6 ore în urmă
Părintele protopop dr. Stan Florin, invitat la Școala Părinților din Parohia Dumbrăvița - 7 ore în urmă
Adrenalină și cultură prin Fisculaș: Raliul Autonord Rotary revine cu cea de-a X-a ediție - 7 ore în urmă
Vaccinarea continuă la noi: 342.434 maramureşeni imunizaţi cu cel puțin prima doză de ser anti-COVID-19! Statistica arată tot!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș a comunicat statistica actualizată a campaniei de vaccinare în județul nostru. Au fost vaccinați, până în 31 ianuarie total 342.434 cetățeni.
Acum o săptămână erau 340.538. Însă campania se află în plină desfășurare în Maramureș. Procentul de imunizare a populației se calculează, conform autorităților, din populația admisă pentru această campanie.
Acest procent este în continuă dinamică, în creștere, în conformitate cu numărul de persoane care se vaccinează. Totuși se constată creștere în județul nostru. În județul Maramureș au fost imunizate, conform datelor primite de la Direcția de Sănătate Publică, în centrele de vaccinare, în perioada 24 – 30 ianuarie a.c., 1.791 persoane. Din totalul acestora au fost imunizate cu prima doză 277 persoane, cu a doua doză 404 persoane, iar cu a treia doză 1110 persoane.
Situația persoanelor imunizate pe centre de vaccinare este următoarea:
1. Centrul Multifuncțional ”Rivulus Pueris” Baia Mare – 639 persoane imunizate, din care 64 persoane cu prima doză, 131 persoane cu a doua doză, respectiv 444 persoane cu a treia doză.
2. Grupul de Acțiune Locală, Centrul 3 – 28 persoane imunizate, din care 4 persoane și 24 persoane cu a treia doză.
3. Spitalul Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare – 159 persoane, din care 65 persoane cu prima doză, 34 persoane cu a doua doză și 60 persoane cu a treia doză.
4. Clinica ”Sfântul Ioan” Baia Mare – 119 persoane, din care 10 persoane cu prima doză, 25 persoane cu a doua doză și 84 persoane cu a treia doză.
5. Șomcuta Mare, Centrul de Sănătate, flux 1 – 60 persoane, din care 4 persoane cu prima doză, 17 persoane cu a doua doză și 39 persoane cu a treia doză.
6. Seini, Centrul de vaccinare local, flux 1 – 80 persoane, din care 8 persoane cu prima doză, 34 persoane cu a doua doză și 38 persoane cu a treia doză.
7. Târgu Lăpuș, Spitalul Orășenesc – 88 persoane, din care 14 persoane cu prima doză, 38 persoane cu a doua doză și 36 persoane cu a treia doză.
8. Sighetu Marmației, Spitalul Municipal – 284 persoane, din care 54 persoane cu prima doză, 64 persoane cu a doua doză și 166 persoane cu a treia doză.
9. Vișeu de Sus, Spitalul Orășenesc – 80 persoane, din care 24 persoane cu prima doză, 17 persoane cu a doua doză și 39 persoane cu a treia doză.
10. Borșa, Spitalul de Recuperare – 63 persoane, din care 10 persoane cu prima doză, 13 persoane cu a doua doză și 40 persoane cu a treia doză.
11. Baia Sprie, Medspria -87 persoane, din care 6 persoane cu prima doză, 13 persoane cu a doua doză și 68 persoane cu a treia doză.
12. Ulmeni, Sala de sport, flux 1 – 54 persoane, din care 8 persoane cu prima doză, 10 persoane cu a doua doză și 36 persoane cu a treia doză.
13. Batalionul 612 Artilerie Antitanc ”Maramureș” – 50 persoane, din care 6 persoane cu prima doză, 8 persoane cu a doua doză și 36 persoane cu a treia doză.
„Până în prezent au fost imunizate în județul nostru, începând cu data de 27 decembrie 2020, un număr de 342.434 persoane, din care cu prima doză au fost vaccinate 167.794 persoane, cu a doua doză 126.487 persoane, iar cu a treia doză 48.153 persoane. Cu vaccinul Pfizer-BioNTech au fost imunizate 281.404 persoane, cu vaccinul Moderna 7.625 persoane, cu vaccinul AstraZeneca 14.074 persoane, iar cu vaccinul Johnson & Johnson 39.273 persoane. Din data de 26 ianuarie a.c., au fost administrate 58 doze de vaccin Pfizer pediatric pentru copii cu vârsta cuprinsă între 5-11 ani. S-au imunizat, până în prezent, 4.057 persoane angajate în cadrul unor operatori/agenți economici privați, inclusiv din domeniul HoReCa. La un agent economic privat procesul de vaccinare este în desfășurare. În spitalele publice au fost imunizați 616 pacienți. Medicii de familie au procedat, până acum, la vaccinarea a 16.003 persoane. Echipe mobile s-au deplasat în teritoriu și au procedat la imunizarea a 10 persoane nedeplasabile, respectiv alte 24 persoane din familie ”, arată Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
C.Ț.














