Omul potrivit la locul potrivit - 4 ore în urmă
„Copiii, florile Europei” – expoziție la Biblioteca Județeană - 4 ore în urmă
A murit Iosif Boda, fost consilier prezidenţial, ambasador şi deputat - 4 ore în urmă
Serghei și Anisia au spus „Da” - 6 ore în urmă
Pantofi cu toc pentru o ținută casual-chic: 8 combinații de ținute pe care să le încerci - 6 ore în urmă
Când este indicată operația de colecist? Semnele care arată că ai nevoie de operație - 6 ore în urmă
Sfaturi utile pentru a evita capcanele creditelor rapide online - 6 ore în urmă
Rezultate deosebite pentru două eleve de la Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș, în cadrul concursului județean „Magia Cuvintelor” - 7 ore în urmă
Elevi ai Colegiului de Arte Baia Mare s-au calificat la Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei de la Slobozia - 8 ore în urmă
Muzeul Satului din Baia Mare își îmbogățește patrimoniul cu o casă a minerului din Băiuț - 8 ore în urmă
În luptă pentru sănătate: Acum în Maramureș în municipiul Baia Mare avem centru pentru evaluarea COVID-19 la Spitalul Județean. Va fi funcțional în permanență!
În luptă pentru sănătate: Acum în Maramureș în municipiul Baia Mare avem centru pentru evaluarea COVID-19 la Spitalul Județean. Va fi funcțional în permanență!
S-a dechis Centrul de Evaluare COVID-19 din cadrul Spitalului Județean de Urgență “ Dr. Constantin Opriș”, Baia Mare. Medicii se vor ocupa de tratamentul pacienților indiferent de statutul de asigurat.
Centrul de Evaluare va funcționa non-stop şi se adresează pacienților confirmați pozitivi, care prezintă forme ușoare sau medii de boală și care nu necesită spitalizare continuă, arată reprezentanții unității medicale băimărene.
În cadrul acestui centru, pacienții vor fi evaluați complet din punct de vedere paraclinic: analize de laborator, examen radiologic și li se va prescrie, în funcție de situație, tratamentul adecvat. Medicii recomandă pacienţilor ale căror rezultate la teste se dovedesc pozitive să ajungă cât mai repede la centrele de evaluare pentru consultaţie. Aceste tratamente, pentru a fi eficiente, trebuie administrate în primele cinci zile de la debutul infecţiei, mai arată conducerea Spitalului Județean de Urgență „Dr.Constantin Opriș” Baia Mare.
C.Ț.
Citește și















